Chew – John Layman

31 Ağu Chew – John Layman

Chew, John Laymantarafından hayata geçirilmiş çok eğlenceli bir çizgi roman. Bu kadar beğeneceğimi hiç ama hiç ummazdım. Fakat araştırma yaparken karşıma çıkan Chew’in Marmara Çizgi tarafından dilimize kazandırıldığını görünce tamam dedim kesinlikle iyi bir keşif yaptım. Saga gibi bir çizgi romandan sonra Marmara Çizgi yayınları hata yapmaz dedim.

Doğru demişim. Hakikaten çok ama çok eğlenceli bir çizgi roman. Kahramanımız Tony Chu dedektiftir. Fakat öyle bildiğiniz dedektiflerden değil. Kendisi bir sibopatiktir. Yani yediği herşeyden psişik imgelemeler alan biridir Tony Chu. Örneğin bir tavuk yediğinde o tavuğun nereden geldiğini, hangi kümesde yaşadığını vs. herşeyi kafasında canlandıran bir imgeleme yapısı vardır. Güzel bir yetenek değil mi?

Fakat kendisinden her zaman bir tavuk ya da bir elma yemesi beklenmiyor. Çünkü bazen çözmesi gereken olaylarda yirmi gün önce ölmüş bir köpek, iki gün önce yapılmış bir pislik gibi şeylerde var. Eee ne yapacaksınız görev görevdir! Hadi bakalım ye ve ne olmuş anlat bize.

Gerek çizimleri, gerek kurgusu gerek esprilerin inceliği hakikaten çok ama çok güzel bir çizgi roman olmuş. Böylesi bir seriyi bizlere kazandırdığı için Marmara Çizgi yayınlarına da çok teşekkürler. Tabi kendilerinden serinin devamını büyük bir merakla bekliyoruz…

İyi okumalar.

Kitap adı: Chew
Orijinal adı: Chew
Yazar: John Layman
Çizer: Rob Guillory
Çeviri: İlke Keskin
Yayınevi: Marmara Çizgi Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2014
Tür: Çizgi Roman

chew-john-layman

Chew – John Layman

Arka kapak;
Tony Chu bir dedektiftir ve bir sırrı vardır. Bu sır çok tuhaftır. Tony Chu sibopatiktir. Yani yediği şeylerden psişik imgelemler alır. Aynı zamanda, çözülemeyen bir cinayeti kimin ve neden işlediğini ortaya çıkarmak için kurbanının cesedini kemirmekten şikayet etmediği zamanlarda muazzam bir dedektiftir. En tuhaf, en acayip, en hastalıklı olayları araştırmak üzere GİD’nin Özel Suçlar Birimi’ne, yani gezegendeki en güçlü emniyet teşkilatına getirilir.İşte karşınızda herkes tarafından ayakta alkışlanan, her yerde yok satan, beklenmedik derecede çarpıcı bir çizgi roman olan CHEW’ın ilk macerası: “Lezzetçilerin Tercihi.” Bu uçuk ve kara mizah dolu seride polisler, sahtekarlar, aşçılar, yamyamlar ve kahinlerle karşılaşmaya hazır olun.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend