Çıplak Sokak – Jose Mauro De Vasconcelos

17 Eyl Çıplak Sokak – Jose Mauro De Vasconcelos

İçten, şiirsel ve bizden bir kitap mı okumak istiyorsunuz? O zaman size Vasconcelos derim. Hemde herhangi bir kitabı olabilir. Eminim her kitabından sonra aynı hazzı alacaksınız. Kitabın kapağına ellerinizi koyup, şöyle bir düşünecek ve keşke hiç bitmese hep devam eden bir kitap olsa ve o kitap mutlaka ama mutlaka Vasconcelos’un yazdığı bir kitap olsa diyeceksiniz. Sizi bilemem ama ben bunu diyorum. Keşke daha fazla eseri olsaymış keşke daha fazla eseri dilimize çevrilmiş olsaymış diyorum.

İşte Çıplak Sokak’da öyle bir eseri Vasconcelos’un. İki yaşlı daha doğrusu yaşlı gibi olan ama aslında genç olan Antao ve Ananias’ın hikayesi. Birbirlerine söz veren iki kardeş gibi kardeşin hayatını anlatıyor Vasconcelos. Yapay ve kimsesiz yaşamlardan uzakta, sevgi ve huzurla harmanlanmış iki insanın hikayesi. Varlık içinde yaşamayı red eden, yoksulluk içinde bir sokağa giden iki insanın, hayatta vazgeçilmesi gerekenlerin aslında çok değerli sanılan şeylerin olduğu gösteren iki insanın hikayesini anlatıyor bizlere. Antao ve Ananias’ın hikayesi.

Tabi bu güzel insanlar her güzellik gibi göze batar. Bu batan gözler kendilerine dayanak bulurlar. Nedir bu dayanak? Tabii ki toplumsal baskı ve din. Bunu en iyi kullanan kimler olabilir? -en azından o zamanlarda- Din adamları ve toplumun önde gelenleri. Yapıştırılan damga nedir peki? “Büyü yapıyorlar!” “Deli bunlar!” “Hiçbir şey istemiyorlar!” İnsanlığın varoluşundan beri olan klasik berbat suçlamalar. Arkasında iyi bir güç varsa yaptırımı oldukça sert olan yapıştırma etiketler ve suçlamalar. Sonrasında ise insanların hayatının mahvoluşu ve sürgün. Günümüze bakacak olursa kullanmayan kalmamış diyebiliriz. Avrupa bir dönem, papanın, “kara kedi şeytandır!” vaazıyla birlikte milyonlarca kara kedinin öldürülmesinden tutunda, tarihi eserleri parçalayıp, “bunlar putperest işleri, şeytan işi!” diyenlere kadar neler neler var biliyorsunuz.

Vasconcelos bize bu kez toplumsal baskı ile birlikte dini de sorgulamamız gerektiğini gösteriyor. Tabi bunu yaparken şiirsel anlatımını ve o eşsiz üslubunu asla bozmuyor. Her zaman salt kötülük diye göstermek yerine bunun içinde bu da var ama birşey yapamıyor diyor. Burada rahibin elinden birşey gelmemesi, topluma yenik düşmesi en iyi örnek.
Her Vasconcelos eserinde olduğu gibi bu eşsiz güzellikte ki kitap içinde aynı şeyi söylüyorum; bir an önce okuyun ve okutun!

İyi okumalar.

Kitap adı: Çıplak Sokak
Orijinal adı: Rua Descalca
Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: İnci Kut
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 190
Baskı: 1999
Tür: Roman

Hemen satın alın

Çıplak Sokak - Jose Mauro De Vasconcelos

#Çıplak Sokak – Jose Mauro De Vasconcelos #Çıplak Sokak #Vasconcelos #Jose Mauro De Vasconcelos

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend