Çiroz Efe – Fahri Çiftçi

13 Kas Çiroz Efe – Fahri Çiftçi

Çiroz Efe, Fahri Çiftçi tarafından kaleme alınmış, Kayalıpark Çocuk yayınları tarafından yayımlanmış bir kitap. Doğrunun ne olduğunu, yapıldığı zamana ya da kişiye göre değişmediğini öğreten güzel mi güzel bir kitap Çiroz Efe. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile okutabileceğiniz güzel bir çocuk kitabı.

Kitabımız hırsızlık yapan Efe’nin kaçışı ile başlıyor. Gerçi hırsızlık dediğimize bakmayın öyle büyük bir hırsızlık değil. Tabi hırsızlığın büyüğü küçüğü olmaz o ayrı. Günümüzde yapılan hırsızlıklarla karşılaştırmayın diye belirtmek istedim. Efe bir ekmek çalışıyor. Bu ekmeği çalma amacı da aslında birine yardım etmek. Yani niyet güzel ama işte eylem yanlış, zaten kitabımızın ana teması da burada başlıyor. Tabi sadece bu eksende gitmiyor. Her bölümde bir yanlışa değinmeye daha doğrusu yapılan bir yanlışın sonunda nelerin ardı ardına geldiğini de gösteriyor bizlere. Yeri geliyor güven sorununu düşünüyor Efe yeri geliyor merhamet etmeyi.

Kitabın güzel yanı Efe’nin bir anda bedenini bir karınca bedeninde görmesi oluyor. Bir dönüşüm geçirmiyor ama nasıl olduğunu da anlayamıyor. Karınca halinde çeşitli maceralara giriyor ve elbet sonunda yine kendi bedenine kavuşuyor. Ama bu karınca bedeninde birçok şeyi öğreniyor hayat ile ilgili.

Kitapla ilgili tek eleştirim, çizimlerin karanlık oluşu oldu. Bir çocuk kitabında çizimlerin bu denli az görünür olması bence iyi olmamış. İlerleyen baskılarda bu sorunu düzeltirler sanıyorum. Çizimlere arka plan yapmak yerine beyaz zeminde sadece karakterleri canlandırmak bile yeterli olacaktır tahminim. Çünkü okuyan kimse zaten o anda bir canlandırma yapıyor hayalinde bu canlandırmada istediği gibi bir yer hayal edebilir. Örneğin koyu kahverengi bir yol yerine belki yeşillikler içinde, çakıl taşlı bir yol hayal edecektir. Çocuklar içinde bu geçerli elbette. Hayal ettiklerini zamana müdahale etmemiş oluruz diye düşünüyorum.

Şimdiden herkese iyi okumalar.

Kitap adı: Çiroz Efe
Yazar: Fahri Çiftçi
Yayınevi: Kayalıpark Çocuk
Sayfa: 96
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

Çiroz Efe – Fahri Çiftçi

Arka kapak;
“Sevgili Bakkal Amca,

Geçtiğimiz günlerden birinde bakkalın önünde, sizden bir ekmek isteyen göçmen kızı terslerken görmüştüm. Açıkçası size çok kızmıştım. O kadar kızmıştım ki sinirimden, o kıza yardım etmek için dükkânın önünde duran ekmek dolabından ekmek çaldım. Beni birkaç sokak kovalamış ama yakalayamamıştınız. Bu kadar şeyden sonra hatırlamışsınızdır umarım. O gün hayalle gerçek arasında birçok şey yaşadım. Ben sizin dolaptan çaldığım ekmekle sadece hırsızlık yapmamışım, aynı zamanda aklımı ve vicdanımı da kaybetmişim o gün. Aklım ve vicdanımla uzun bir yolculuğa çıktım. Yaprak ve Kök Kafa diye iki güzel arkadaş edindim. Yaprak; vicdanımın adıydı. Kök Kafa’da aklımın… Onları kaybettiğim anlarda hep hatalar yaptığımı fark ettim. Onlar yanımdayken, onlara danıştığım anlarda hep güzel şeyler oldu. Yaşadıklarım gerçek ya da hayal ama ben aklımı ve vicdanımı kullanmam gerektiğini öğrendim.

Torbadaki ekmek o gün sizden aldığım ekmek yerine… Hakkınızı helal edin. Umarım sizden yardım isteyenleri bundan sonra kırmazsınız.”

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend