Çıtırlar Farkında Değil – Boris Vian

18 May Çıtırlar Farkında Değil – Boris Vian

Boris Vian’ın her daim okunacak muhteşem romanlarından (Günlerin Köpüğü, Pekin’de Sonbahar vb.) olmayan, diğer kategoriye giren yani Mezarlarınıza Tüküreceğim, Ve Bütün Çirkinler Öldürülecek tarzında olan, ama güzel ve hızlı okunan, enteresan, alternatif delilikler içeren bir kitabı.

Kitapta kahramanlarımız savaşmak, öldürmek gibi insani eylemler yerine, ahlaki değerleri alt üst eden ve toplumda daha fazla kötü gibi görünen sevişerek (!) yola getirmeyi kullanıyorlar. Ne kadar da yanlış… Hemen hemen her yerde ve her zaman bu şekilde bir çözüm yoluna giden kahraman kardeşlerimiz -evet kardeşler- bunu bir yaşam tarzı gibi kullanıyorlar. Sırf bu yaptıkları bile kitabımızın kaka kitap olmasını sağlayabilecek türden bir ahlaksızlık örneği olarak eleştirilere maruz kalabilir.

Boris Vian tarzını biliyorsanız zaten hiç bir yabancılık çekmeden, bir çırpıda okur bitirirsiniz kitabı. Sonunda yüzünüzde güzel bir buse ile hayatınıza devam edersiniz. Üstadın bir eserini daha bünyeye kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşarsınız. Bunun ötesinde size büyük büyük laflar etmez bu kitap. Küçük ama özlüdür vuruşları. Okunan yaşa göre de muhteşem, güzel, iyi, eh işte gibi değerlendirmeler alır. Ama benim gibi Boris Vian külliyatını okumak isteyen biri için değerlendirmeler yoktur, Boris Vian vardır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Çıtırlar Farkında Değil
Orijinal adı: Elles se rendent pas compte
Yazar: Boris Vian
Çeviri: Hakan Tansel
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 156
Baskı: 2014
Tür: Roman

citirlar-farkinda-degil-boris-vian

Çıtırlar Farkında Değil – Boris Vian


Arka kapak;
“Yazdıklarımı yeniden okuyunca, bunları yazanın eğitimli bir herif olduğunu bir kerecik olsun düşünmeyeceksiniz gibi geliyor bana. Mesele sözcük dağaracığı mı? Hayır. Bana göre sorun, Latince alıntıların eksikliğinden kaynaklanıyor. Başlangıçta, bu konuda çaba gösterdim, ama görüyorum ki, kaptırmışım kendimi ve harbiden özenli bir üslupla yola çıkmama rağmen, doğallık galip gelmiş.

Olsun. Ama şimdi altını çizmek istediğim şey, tüm bu olan bitenlerin ahlaki yönü.

Gördüğümüz gibi önemli olan dürüst olmaktır. Tam anlamıyla her şeyde, içten ve dürüst davrandım. Ve ondan sonra da, aile bağlarına saygılı olmak gerekir. Ben, kardeşimin her şeyden yararlanmasını sağladım. İyi şeylerden de, kötü şeylerden de… ama zaman kardeşçe. Ve el ele.

Çıtırlarla işi biraz abarttığımızı söyleyeceksiniz belki de. Ne yapalım yani, çıtırlar farkında değil ki.”

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:50h, 12 Mart Yanıtla

    […] Boris Vian’ın her daim okunacak muhteşem romanlarından (Günlerin Köpüğü, Pekin’de Sonbahar vb.) olmayan, diğer kategoriye giren yani Mezarlarınıza Tüküreceğim Ve Bütün Çirkinler Öldürülecek tarzında olan, ama güzel ve hızlı okunan, enteresan, alternatif delilikler içeren bir kitabı. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend