Dava – Franz Kafka

23 Eyl Dava – Franz Kafka

Kafka’nın eserlerinden Dava, bize “Korku Çağı” diye adlandırılan, karanlık bir zamanı anlatır. İnsanlar artık kendi iradeleri ile değil, bu korku ile hareket ederler. Bu çağa korku egemen olmuştur. Hiç bir insanın sistemden daha değerli olmadığı bariz bir şekilde görülür. Bu zamanda her şey korku ile yönetilmekte, baskı hemen hmene her yerdedir. İnsanların kendi fikirleri yoktur. Her zaman kabullenme vardır. Tabi itiraz etme şansı vardır insanların kimi zaman ama bu itiraz sonrası neler olur neler olmaz belli değildir.

Dava kahramanı K. bir sabah kalkar ve tutuklandığını öğrenir. Tıpkı Dönüşüm’de ki gibi bir başlangıç ile karşılar bizi Kafka. İlk önceleri tutuklanma nedenini merak etsede sonradan bunu önemsiz bulmaya başlar. Artık her sabah kalktığında davasını düşünmeye başlar. Nu sorunu nasıl başından atabileceğini, nasıl bu davanın düşeceğini düşünmeye başlar. Yaşamının geri kalanı yani gelecek planları artık ertelenmiştir. Tek amaç bu davadır. Neler yapabileceğine bakar ve yapabileceği her şeyi yapmaya başlar. Elinden gelen her ne varsa onu yapar.

Fakat bir süre sonra umutsuzluk ve mutsuzluk başına bela olur. Artık bıkmıştır. Dayanamıyordur ve sürekli olarak kaybediyordur. K. sadece içsel sıkıntı çekmez. Aynı zamanda suçlanan biridir o toplum tarafından. Tutuklanmış, özgürlüğü olmayan bir suçludur. Kafka bize davasında da çaresizliği ve köşeye itilmişliği gösterir.

Her eserinde olduğu gibi Dava’da da bize anlatılmak isteneni vermiştir Kafka. Hemde bunu yüz yıl önce söylemiştir. Günümüz dünyasını en iyi şekilde tasvirlemiş, olacakları o zamanlada görmüştür.

Dava’da en çok beğendiğim eşsiz diyalog ise ressam ile olan diyalog. Nedendir bilmiyorum am ao diyalog o anı yaşamama ve o anın içine girmeme neden oldu. Dışarda oynayan küçük kız çocukları, yatağın yolun ortasında olması, satılmaya çalışılan resimlerin bir bir çıkartılması, ego savaşının davalı ve ressam arasında sürekli değişmesi, karşılıklı planların savaşı hepsi çok ama çok etkileyiciydi. Burada Kafka’nın eşsiz diyaloğunu bizlere en iyi şekilde aktaran Ahmet Cemal gibi bir yazar/çevirmen olunca, tam bir ziyafet çekiyorsunuz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Dava
Orijinal adı: Der Process
Yazar: Franz Kafka
Çeviri: Ahmet Cemal
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 248
Baskı: 1999
Tür: Roman

Hemen satın alın

dava-franz-kafka-2

dava-franz-kafka

#Dava – Franz Kafka #Dava #Franz Kafka

Kitap Etiketleri:
, , ,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

14 Yorum
 • Zamaninsayilari@hotmail.com'
  Ömer aksan
  Posted at 11:23h, 21 Ağustos Yanıtla

  Hayatımda okuduğum en berbat kitap. Kısaca kitabı eleştirmek için bile harcanacak zamana yazık.

  • nfsekn72@gmail.com'
   Nafis Eken
   Posted at 05:31h, 01 Ağustos Yanıtla

   Kitabı okuduğuna eminmisin

 • tdoksar55@gmail.com'
  Tuğba Doksar
  Posted at 16:36h, 23 Eylül Yanıtla

  Şato dan ve dönusumden sonra okudugum 3. Kitabi dava . Ve kesinlikle aralarinda en manidar en surukleyici en guzel kurguya sahip eseri budur. Inanilmaz derecede gercekci öngörüleri okudukça hayran kaldim . Ahmet cemalin çevirisi ve onsozu de halikuladeydi. Kafka bir efsane o gercek olamayacak kadar sıradışı . Bu adam su an yasamali ve ben onu tanimaliydim . Muthis bir tasfir yetenegi ve hayal gücü . Daha once kesfedememis olmama uzüluyorum. Ve kesinlikle tavsiye ediyorum . !

 • hakkikaya5673@gmail.com'
  Hakkı KAYA
  Posted at 18:10h, 23 Ağustos Yanıtla

  Oldukça yorucu bir kitap..

 • hopeful45@outlook.com.tr'
  duru
  Posted at 15:58h, 18 Kasım Yanıtla

  merakla izleyip sonunu göremediğiniz bir film tadında…
  Romanın sonu olmadığını keşke biri bana söyleseydi.
  kesinlikle okumazdım…
  okuyucunun kötü de olsa bir sonuç okumak isteyeceği aşikar.
  bu isteği kesinlikle tatmin etmiyor.

 • emremulayim@hotmail.com'
  Emre MÜLAYİM
  Posted at 19:44h, 29 Kasım Yanıtla

  Benim kitap okumayı seven ancak felsefi yada sanatsal veyahutta edebi bir çıkarım arayışında olmayanlar için oldukça yorucu ve sonu sonunu bekleyenler için hayal kırıklığına bağlı bir şaşkınlık duvara çarpmışlık yada bu mu yani hissi yaratan bir kitap. Bunu kişinin şöhretine tarzına saygısızlık olsun diye söylemiyorum elbette ama benim gibi sıradan okuyucular için rafına sadece “+1 okunmuş kitap” koymaktan başka bir sonuç vermiyor, vermeyecek.

 • aysegullacinler@gmail.com'
  Ayşegül Laçinler
  Posted at 00:04h, 20 Şubat Yanıtla

  Dava,9 yaşındaki kızımla birlikte okuduğumuz kitap.
  Bir yıldır başucumda okunmayı beklerken kızımın merakı ve isteğiyle okumaya başladım. Ben okuyorum o dinliyor, hem de zevkle.
  Tam da ressam Titorelli ile olan diyalog kısmındayız.
  Bitirdiğimizde tekrar yazmak üzere…

 • emine_1225@outlook.com'
  Kübra aksoy
  Posted at 13:50h, 27 Ağustos Yanıtla

  Kitabı bi hafta önce bitirdim ama sanki bugün bitirmiş gibiyim yada daha bitirmemiş gibiyim. İşte kafam bu kadar karışık. Bu kitap beni niye bu kadar etkiledi bilmiyorum. Belkide okuduğum diğer kitaplardan farklı olduğu için. Şu anda hayatı sorgulama gereği duyurum. Aslında baktığımızda yazar kitabı bitirmemiş ve sonunu bitirmeyi bize bırakmış. Belkide bu yüzden kitabı sürekli düşünme sebebim. Kitaptan bi cümle ile bitirmek istiyorum sözlerimi: zaten insan hep başkaldırır.

 • murat.cerci@windowslive.com'
  Murat Ç.
  Posted at 22:56h, 03 Şubat Yanıtla

  Bu kitap nasıl böyle ünlü olmuş anlamış değilim! Ne tam olarak ne anlattığı belli, ne de sonu bir şeye benziyor. Garip gerçekten!

 • ms_kus@hotmail.com'
  Okur
  Posted at 00:29h, 10 Şubat Yanıtla

  Şuan okuyprum 168. Sayfadayım ve konu bütünlüğü yok cümlede hem anlamsızlık belirsizlik ve karmaşa herşey mevcut.panama yayınlarından ahmet alagöz ü önerdiler hiç araştırmadan aldım.satıcılarında kitap satma derdinde oldukları için saçma sapan tavsiyelerde bulunduklarını bu kitapla anlamış oldum.tam bir kayal kırıklıgı oldu benim için sırf kitabı yarım bırakmama huyumdan dolayı okuyacağım.kesinlikle tavsiye etmiyorum zaman kaybı.tabi benim okudugum çevirmenden de kaynaklanıyor olabilir.

 • sempatizma33@gmail.com'
  Yavuz aslan
  Posted at 12:14h, 16 Şubat Yanıtla

  Bu kitabı beğendiğini söyleyenler neyi beğendiğini bile anlatamıyor. sanırım ruh hastası tipler. Kitabı ısrarla okumaya çalışıp bitirdim ve yaptığım en büyük zaman kaybıydı

 • fatma76buyruk@hotmail.com'
  Fatma buyruk
  Posted at 20:56h, 04 Mart Yanıtla

  Bu kitabı okurken yazarın hayatını bilmiyor olmak, kitabı sadece okumuş olmak için okumak, hayatta bazı şeylere karşı ortaya kendi fikirlerimizi koymamış olmak ve kendimizi düşünmeye sevk etmemek yalnızca beğenmeme sebebi olabilir.

 • onderx1@gmail.com'
  Önder Akgün
  Posted at 11:24h, 02 Eylül Yanıtla

  Bazı eserlerin gereğinden çok fazla abartıldığını düşünüyorum. Onlardan biri de bu roman. Konu bütünlüğü hiç yok. Sayfalarca süren sıkıcı ve gereksiz teferrualarda boğuluyorsunuz. Diyaloglar gerçekçi değil. Bir eseri sadece yazarından ötürü değerlendirenlerin kopardığı alkış tufanı aldatmasın sizi. Bitirebilirseniz sonunda ne okuduğunuz hakkında çok da fikir sahibi olamayacağınız kitaplardan.

 • derya_zinnur@mynet.com'
  Kitap kurdu
  Posted at 03:01h, 26 Ocak Yanıtla

  Müthiş bir yazar. Kalemi oldukça güçlü. Karabasan görürüz ya bazen tıpkı onun gibi. Mahkeme kalem odalarının olduğu yerde hissettiği baskı mesela ya da ressamın odasındaki. Ben de nefesimi tuttum resmen okurken. O baskıyı hissettim.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend