Define Adası – Robert Louis Stevenson

07 Eki Define Adası – Robert Louis Stevenson

Define Adası ilk okuduğum kitaplardan biridir. Uzun yıllar önce okumuştum. Aklımda kalanlar hep vardı. Bir yerlerden sürekli çıkarlardı Define Adası denildiğinde. Rom içen korsanlar vardı mesela. Bir sandık vardı beladan başka bir şey getirmeyen. Hepsi canlanıyordu gözümde.

Define Adası, Robert Louis Stevenson ile tanışma kitabımdı. O kadar güzel bir kitaptı ki bir kaç kez okuduğumu hatırlarım. Şimdi ise bu yaşta etkisi nasıl olacak acaba dedim. Sonunu çok canlandıramıyordum bir de gözümde. Aldım ve başladım okumaya. O ilk okuduğum an gibi yine beni içine çekmeyi başarmıştı. Her zaman ki güzelliği ile buradaydı. Yıllarca hiç değişmeden beklemişti. Bende sonra nice nesillere de gidecekti ve onların hayatlarında güzel bir okumaya neden olacaktı kimbilir.

Düşünseniz hiç ölmeyecek bir eser olacak belki de. Aradan geçecek yüz yıllar ama o korsanlar hep orada rom içecekler. İşte Define Adası böyle bir kitap olacak. Yılların eskitemediği, üzerine başka bir kitap gelmeyecek güzel bir define hikayesi olarak yer alacak. Her zaman aynı anlatımla bekleyecek okuyucusunu. Değişen tek şey yıllar olacak onun haricinde hiçbir şey değişmeyecek.

Peki, biraz da kitaptan bahsetmeye çalışayım. Kitap bir defineyi ve onu bulmaya giden bir ekibi anlatıyor. Ben bu kadarını yazayım gerisini siz getirin. Çünkü anlatınca fazla bir anlam ifade etmiyebilir. Bazen konu defineden çok daha fazlası oluyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Define Adası
Orijinal adı: Treasure Island
Yazar: Robert Louis Stevenson
Çeviri: Nurettin Elhüseyni
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 264
Baskı: 2016
Tür: Roman

define-adasi-robert-louis-stevenson

Define Adası – Robert Louis Stevenson

Arka kapak;
18. yüzyılın ikinci yarısı okyanusların korsan kaynadığı, uzak adaların inanılmaz maceralara sahne olduğu bir dönemdir. Jim Hawkins, bu karışık günlerde ailesiyle birlikte İngiltere’nin güney kıyılarındaki Amiral Benbow Hanı’nda yaşamaktadır. Yolu Amiral Benbow’a düşen Billy Bones isimli eski bir korsan, hanı işleterek kıt kanaat geçinen ailenin yaşamını değiştirecektir. Bones’un korsan Flint’in definesinin yerini gösteren bir haritası vardır ve bu harita bir bela mıknatısı gibi bütün korkunç korsanları hana çeker. Harita bir rastlantı sonucu Jim Hawkins’in eline geçer ve heyecanlı bir define avı başlar.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Eylül 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 20:53h, 04 Mart Yanıtla

    […] Define Adası – Robert Louis Stevenson Uzun yıllar önce okuduğum Define Adası’nı tekrar okudum. Aynı tadı aynı duyguları bana yine yaşattı. Bu kitap içinde bir yazı hazırladım, okumak için tıklayın. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend