Delifişek – Jose Mauro de Vasconcelos

18 Oca Delifişek – Jose Mauro de Vasconcelos

Delifişek, Vasconcelos’un Zeze serisinin son kitabı. Zeze artık bir çocuk değil, genç bir delikanlıdır. Ne şeker portakalı ağacı ne kurbağası Adam, ne de hayali arkadaşları kalmıştır. Artık gerçek arkadaşları vardır. Sorunları yetişkin bir adamın sorunlarıdır. Hayatında hayali kahramanlar yerine, gerçek arkadaşlar, gerçek hevesler ve gerçek aşk vardır.

Serinin bu son kitabında yazar konuyu çok uzatmak istememiş ve çok kısa bir şekilde (88 sayfa) hikayeyi sonlandırmış. Konunun zaten gidişatı belli. Her insanda olduğu gibi çocukluk zamanlarından sonra büyürüz ve hayat değişmeye başlar. Aslında bu değişim daha çok hayallerden gerçeklere uzanan bir yol gibidir. Serinin tüm kitaplarını okuduğunuzda bunu çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bana göre Vasconcelos’un yapmaya çalıştığıda aslında tam olarak budur. Kitaplarda bunu çok net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Kısa bir özet geçecek olursak, genç bir delikanlı olan Zeze yada diğer adı ile Gum, yüzmeyi çok sevmektedir ve tek yapmak istediği yüzmektir artık. Kızlara asılmaya onlara şarkı söylemeye ve bir şekilde onları tavlamaya çalışmaktadır. Başarılı oluyordurda. Ablasından nefret eder. Çünkü bu ilişkilerini hep hoş olmayan bir şekilde insanlara duyurur. İlerleyen günlerde aşık olur ve tüm hayatını ona adamak ister onunla yaşamak ister. Fakat bunun için iş bulması gerekmektedir. Klasik hayat başlamaktadır. Her insanda olan gelecek kaygısı baş gösterir. Üzerine babasının rahatsızlığı gelir. Babasına verdiği sözler, yapması gerekenler, sorumlulukları, aşkı… Tam bir yetişkin hayatıdır artık. Bunları anlattığı ne bir ağacı ne de bir kurbağası vardır.

Çok daha uzun olmasına rağmen Güneşi Uyandıralım ya da Şeker portakalı kadar akıcı gitmeyen ama seriyi tamamlamak ve bu seride anlatılmak isteneni almak için mutlaka okunması gerekmekte Delifişek. Kitabın sonunda Zeze’nin başladığı nokta ile geldiği nokta arasını düşündüğünüzde kendinizden izler bulacaksınız. hayatın bizi ne kadar değişik yollardan, hep aynı sona getirdiğini göreceksiniz.

Kitap adı: Delifişek
Orijinal adı: Doidão
Yazar: Jose Mauro de Vasconcelos
Çeviri: İnci Kut
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 88
Baskı: 2013
Tür: Roman

Delifişek - Jose Mauro de Vasconcelos

#Delifişek – Jose Mauro de Vasconcelos #Delifişek #Jose Mauro de Vasconcelos

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend