Deliliğin Dağlarında – H.P. Lovecraft

29 Tem Deliliğin Dağlarında – H.P. Lovecraft

Deliliğin Dağlarında, H.P. Lovecraft’ın korkutan ve insanı oldukça gergin bir hale getiren gerilim kitabı. Miscatonik Üniversitesi araştırma ekibi güney Kutbunda bir araştırma yolculuğuna gider. Fakat bu araştırma bir nevi keşiftir öyle sıradan bir araştırma gezisi değil. Kalabalık bir ekip ile beraber, oldukça iyi düşünülmüş ve hesaplanmış bir keşif gezisidir. Üniversite tabi yazarın kendi dünyasının bir ürünüdür. Sonrasında ekip ikiye ayrılır. Ayrılan ekip, araştırmanın lideri olan kişiyi yani anlatıcı kişi olan William Dyer’i dinlemezler ve geri dönmeleri gereken zamanda dönmezler. Sonrasında ise kendilerinden haber alınamaz…

Telsiz ile haberleştiklerinde bulunan bazı yaratıklardan bahsediyorlar. Bu yaratıkları incelemek için masaya yatıracağını söylüyor söz dinlemeyen üniversite görevlisi. Yaptığı ya da yapacağı son inceleme olacağının farkında olmadan incelemesini yapıyor yani kesiyor biçiyor ve sonra yarına devam ederim diyerek dinlenmeye çekiliyor. Bu dinlenme onun ebedi dinlenmesi oluyor. Ekipten ses seda çıkmayınca diğer ekip telaşlanıyor. Kaybolan ekibi aramak için onlardan haber alınan son noktaya gidiyorlar. Fakat gördükleri manzara hiç hoş değil. İnsanlar parçalanmış, kızakları çeken köpekler parçalanmış hemen hemen herşey parçalanmış ve dağılmış durumda. Çevreyi incelerken farkettikleri şeylerden biri bahsi geçen bu yaratıkların olmaması. Eksik olan bir diğer şey ise parçalanan insanların ve hayvanların bazı parçalarının olmaması. Çevreyi araştırmaya devam ediyorlar ve bir şehir buluyorlar dağların arasında. İnanılmaz büyüklükte bu yapıyı inceliyorlar ve eksik parçaları burada buluyorlar…

H.P. Lovecraft’ın mitik evrenini anlayabilmek ve anlatılmak isteneni daha iyi kavrayabilmek için Cthulhu’nun Çağrısı’nı okuduktan sonra Deliliğin Dağlarında okunmalı diye düşünüyorum. Her ne kadar birbirlerinden bağımsız gibi görünsede aslında aynı boyuta çıkan bir hikaye var ortada.

Bilimkurgu, korku ve fantastik edebiyat tutkunlarının es geçmemesi gereken bir eser.

İyi okumalar.

Kitap adı: Deliliğin Dağlarında
Orijinal adı: At the Mountains of Madness
Yazar: H.P. Lovecraft
Çeviri: Barış E. Alkım
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 136
Baskı: 2012
Tür: Korku Gerilim

deliligin-daglarinda-h-p-lovecraft-2

#Deliliğin Dağlarında – H.P. Lovecraft #Deliliğin Dağlarında #H.P. Lovecraft

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend