Diotime ve Aslanlar – Henry Bauchau

07 Tem Diotime ve Aslanlar – Henry Bauchau

Mitolojik zamanlardan gelen bir kitap tadı var bu kitapta. Tabi öykü biraz yarım bırakma tadı verse de, bu mitolojik havayı alıyorsunuz. Bir çırpıda okunabilecek bir dile sahip Diotime ve Aslanlar. Henry Bauchau akıcı bir kitap tasarlamış, sadece kendi hayal gücüne değil, mitolojiye de yer yer yer vermiş.

Belçikalı yazar Henry Bauchau, keşfedilmesi gereken yazarlardan biri. Kitaplarında ki konulardan, anlatımında ki ahenge kadar bir çok etken nokta var diğer günümüz yazarları ile arasında. Fakat, ne yazık ki ne dünyada ne güzel ülkemizde hak ettiği değeri görememekte. İlk başlarda benim de soru işaretlerim vardı tabi ama bir önyargı uyanmamıştı genel olarak. Fakat kitap beni oldukça şaşırttı. Beklediğimden çok daha fazlasını buldum inanın. Tek kötü yanı bu kitaptan önceki kitaplar da varmış. O kısmını bilmiyordum ne yazık ki. Neyse artık sonradan okumuş olacağım serinin diğer kitaplarını. Zaten bu hiç sorun değil.

Kitap ilk başlarda oldukça sıkıcı gidiyor gibi bunun nedeni incecik bir kitapta isimlere dayalı bir metnin için hızlı bir şekilde girmek. Denize dalmak gibi bir şey aslında. İlk başlarda irkile irkile girdiğimiz deniz suyuna, girdikten sonra alışıyor ve çıkmak istemiyoruz. İşte bu kitapta aynı böyle. İlk başlarda şüpheli bakışlarınızı üzerinde topluyor, sonra size bakılacak o kadar çok şey sunuyor ki bakakalıyorsunuz. Seride bahsedilen diğer kitapları da okuyunca eminim öykü kafamda daha netleşecek ve yarım kalmış gibi hissetmeyeceğim.

Sizlere de iyi okumalar dilerim.

Kitap adı: Diotime ve Aslanlar
Orijinal adı: Diotime et Les Lions
Yazar: Henry Bauchau
Çeviri: Sosi Dolanoğlu
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 64
Baskı: 2004
Tür: Roman

Hemen satın al!

diotime-aslanlar-henry-bauchau

Diotime ve Aslanlar – Henry Bauchau

Arka kapak;
Pers ülkesi ile Grek ülkesinin yan yana ve karşı karşıya geldiği bu küçük kitap, aşk ve tutku, yasak ve şiddet, ateş ve dans, kan ve zafer hakkında yazılmış en güzel anlatılardan biri. Henry Bauchau Diotime ve Aslanlar’ı daha önce Metis Edebiyat’ta yer verdiğimiz Oidipus Yollarda ile Antigone kitaplarının arasında yazdı. Yazar burada her iki romanda da şifacı olarak karşımıza çıkan Diotime’nin çocukluğunu ve ilkgençliğini anlatıyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend