Django Unchained – Quentin Tarantino

11 Oca Django Unchained – Quentin Tarantino

Çizgi roman dendiği zaman nedendir bilmiyorum içimde bir kıpırtı olur. Kendimi bildim bileli çok severim. Küçüklüğümde Red Kit okurdum o kadar büyük bir haz alırdım ki anlatamam. Sonrasında birçok çizgi roman okudum. Kimisinin çizgileri büyülerken kimilerinin hikayesi hoşuma gitti. Hiçbir zaman beğenmediğim bir çizgi roman olmadı. Çünkü çizgi romanda çizgiler vardır, o çizgilerin herhangi bir kavisi veya basit bir çizgi sizi yakalar ve size birşeyler anlatır. Çizgiler alemi diyebiliriz buna. O kadar farklı bir duygudur ki anlatmak zordur ama eminim bu yazıyı okuyup benim gibi düşünen binlerce insan vardır. Çizgi roman bir tür bağımlılıktır derler bilirsiniz ben buna çok kızıyorum. Neden derseniz bağımlılık kötü bir çağrışım yapıyor.

Filmden bir kare, Dr. King Schultz ve Django

django-unchained-quentin-tarantino-5

Django Quentin Tarantino’nun hazırladığı enfes filmlerden bir tanesi. İzleyenler olmuştur mutlaka. Film izlenmezse olmazlar listesine girmeye aday bir film. Film Amerikan İç Savaşı’dan 2 sene öncesinde geçiyor. Güney bölgesinde köle olarak satılan Django (Jamie Foxx) ve Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz’un (Christoph Waltz) karşılaşması ile başlıyor hikayemiz. Karşılaşma anı en iyi sahnelerden biri Christoph Waltz, Dr. King Schultz rolünde o kadar başarılı ki kelimelerle ifade edilmesi çok zor. Inglourious Basterds’da olan hayranlığım, Django ile birlikte binle çarpılmış durumda. Çok takip ettiğim bir oyuncu olmayan Jamie Foxx ise artık takip listesinde. Kendisi fazlasıyla iyi bir oyunculuk sergiliyor. Dr. King Schultz ile birlikte kendisini sürekli geliştiren Django’nun tek bir hedefi vardır köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı (Kerry Washington) bulmak ve onu kurtarmak. Bu hedef onları “Candyland” çiftliğine götürecek. Çiftliğin sahibi Calvin Candie (Leonardo DiCaprio) adlı köle tüccarı ve kahya Stephen (Samuel Jackson) diyologları ile şenlenece, olaylar devam edecektir. Film hakkında söyleneceklerim bu kadar, daha fazla kopya yok. Mutlaka izleyin diyebilirim son olarak mutlaka izleyin.

Çizgi romanıda film ile hemen hemen aynı. Birkaç değişiklik dışında gidişat aynı. Örneğin Dr. King Schultz’un şerifi öldürdüğü sahnede, marshall birkaç saat içinde geliyor hatta dakika fakat çizgiromanda akşam geliyor ve şerifin cesedi kalkmış oluyor yoldan. Bir diğer dikkatimi çeken sahne ise, Raj kardeşleri hakladıkları sahnede, kamçılı küçük Raj silahını çekemeden elinden düşürüyor ve Django kamçıyı alıp onu kamçılıyor ve ayağı ile silahı uzaklaştırıyor. Çizgi romanda ise kamçılı küçük Raj silahı çıkartırken kendi ayağına ateş ediyor o acı ile panikliyor yere düşüyor ve Django kamçıyı alıp bir güzel kamçıladıktan sonra altı patların altısınıda kamçılı küçük Raj’ın bedenine boşaltıyor. Filmde Broomhilda tecavüze uğramıyor fakat çizgi romanda en sevmediğim kötü karakter Billy Crash tarafından tecavüze uğruyor. Hemen sonrasında Django geliyor ve Billy Crash’e hediye bir bıçak veriyor, tabi göğsüne saplayarak. Çizgi romanda intikam için Candyland’e döndüğünde bir çocuk karakter giriyor fakat filmde bu karakter yok. Bunlar gibi birkaç değişiklik daha var fakat bunları yazarsam filmi anlatmış olacağımdan yazmıyorum.

Çizgi romanın dört farklı çizeri olduğundan her bölümde farklı bir çizerin çizgileri ile karşılaşıyorsunuz. Çizgi romanın Türkçe çevirisi yok ileride çıkarmı bilemiyorum. Fakat orjinal dilinde okumanızı tavsiye ederim. İngilizcesi sizi çok fazla yormuyor. Tabi her orjinal dildeki çizgi roman gibi deyimler mevcut ama çok fazla değil. Argosu ise çok abartılı değil olması gerektiği gibi o zamanların tadını yansıtıyor. Ciltsiz versiyonunu yok kalın ciltli olarak satılıyor ve hakikaten ömürlük bir kalitesi var gibi duruyor. Arşiv için çok uygun bir çizgi roman. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kitap adı: Zincirsiz
Orijinal adı: Django Unchained
Yazar: Quentin Tarantino
Dil: İngilizce
Yayınevi: Vertigo
Sayfa: 256
Baskı: 2014
Tür: Çizgi Roman
Ölçüler: 16.8 x 1.1 x 25.8cm

Kabı olmadan kapağın fotoğrafı

django-unchained-quentin-tarantino-2

Django

django-unchained-quentin-tarantino-4

#Django Unchained – Quentin Tarantino #Django Unchained #Quentin Tarantino #Django Unchained Çizgi Roman #Django Unchained Comics

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
    Posted at 22:52h, 10 Şubat Yanıtla

    […] Çizgi roman dendiği zaman nedendir bilmiyorum içimde bir kıpırtı olur. Kendimi bildim bileli çok severim. Küçüklüğümde Red Kit okurdum o kadar büyük bir haz alırdım ki anlatamam. Sonrasında birçok çizgi roman okudum. Kimisinin çizgileri büyülerken kimilerinin hikayesi hoşuma gitti. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend