Dönüşüm – Franz Kafka

15 Ağu Dönüşüm – Franz Kafka

Kafka’yı son zamanlarda çok sık duyar olduk. Sosyal medyada, blog yazılarında, karşımıza çıkan öylesine bir resmin üzerinde. Dönüşüm’ü okuyana kadar Kafka’yı böyle yerlerde tanımış ya da tanıdığımı sanmıştım. Kafka’nın popüler kültüre kaynamaya başlayan güzel ve etkileyici bir özdeyişten daha fazlası olduğunu ancak şimdi anlayabiliyorum.

Örneğin şöyle bir aforizması var; “Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?”

Dönüşüm adlı romanı okuduğunuzda, Kafka’nın bu sözü sadece okuma bağlamında değil yazma bağlamında da hayatına uyguladığını fark ediyorsunuz.

Okuduğunuz her kelime, her cümle sizi kafanıza vurulan bir darbe gibi sarsıyor, düşündürüyor, etkiliyor.

Kısacık bir kitaba bu kadar anlam sığdırabilen bir yazara hayran oluyorsunuz.

donusum-franz-kafka-22

Dönüşüm, Gregor Samsa adındaki bir adamın bir sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulmasıyla başlıyor. Gregor Samsa o güne dek toplumun ve ailenin ona yüklediği bütün sorumlulukları eksiksiz yerine getirmiş biridir. Hem iş hem de aile hayatında sorgulamadan veya yargılamadan ondan istenildiği şekilde davranmaktadır.

Ancak başkalaşım geçirip de toplumun yadırgayacağı bir hale dönüştüğünde, işler yokuş aşağı inen freni patlamış bir kamyon misali dağılacaktır.

Aşamalar oldukça çarpıcı ve gerçekçidir. Öncelikle Gregor’un eski haline dönmesini bekler herkes…Ancak ümitler kesildiğinde toplumun onaylamadığı bir bireyi kesip atma düşüncesi baş gösterir.

Bambaşka bir tat ve üsluba sahip kitap, Kafka’nın kişiliğinin derinliğine atılan bir bakış gibi.

Eğer benim gibi ilk kez Kafka okuyacaksanız, paha biçilemez bir eser.

Herkese iyi okumalar dilerim.

Kitap adı: Dönüşüm
Orijinal adı: Die Verwandlung
Yazar: Franz Kafka
Çeviri: Ahmet Cemal
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 102
Baskı: 2014
Tür: Roman

Hemen satın alın

#Dönüşüm – Franz Kafka #Dönüşüm #Franz Kafka

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

6 Yorum
 • kitaplik.blog@gmail.com'
  Kitap Notları
  Posted at 23:24h, 29 Ağustos Yanıtla

  Kafka’nın bu kitabının kapağına bir böcek veya yaratık resmi konmasını istemediğini okumuştum bir yerlerde. Ne zaman Can’ın bu kapağını görsem içim aklıma gelir.

  • zeynep
   Posted at 21:09h, 30 Ağustos Yanıtla

   Evet kitabın sonunda da Kafka’nın bu isteğini belirttiği nota yer verilmiş aslında, üzücü gerçekten.

 • dududeryademircali@gmail.com'
  deniz yıldızı
  Posted at 20:01h, 19 Ekim Yanıtla

  Kafka’nın okuduğum ilk kitabı. Kitabın son cümlesine kadar ümitle bekledim bu kitabı değerli yapan şeyi bulabilmek için ama bulamadım. Hikaye gayet güzel ve farklıydı ama yaşadığımız kültürlerin farklılığından olsa gerek, daha sonra incelediğim tahlillerinde yazılan sisteme yönelik mesajların hiçbirini ben alamadım. Hikayede Gregor Samsa’nın böcek oluşuyla etrafındakiler için yararsız bir hal aldığını ve bu yüzden ailesinin ondan adım adım kopuşunu anlatıyormuş. Oysa ben öyle düşünmüyorum, insanlar tamamen sisteme esir değil, örneğin hiçbir fayda ve karşılık beklemeksizin engelli evlatlarına bakan onca insan var mesela.

 • mahmutkilic97@gmail.com'
  kitapçı
  Posted at 15:23h, 16 Ağustos Yanıtla

  insanın toplum içindeki görevlerini yerine getirmediği zaman ailesi tarafından bile dışlanabileceğini gösteren, kurulu olan düzenden çıkmanın çevremizdeki insanları ne kadar rahtsız ettiğini gösteren bol metaforlu kısa ama düşündüren ve insanı üzerine düşündükçe boşluğa iten değer algısını sorgulatan bir kitap.

 • bilaldolunay@gmail.com'
  Bilal Dolunay
  Posted at 07:56h, 24 Temmuz Yanıtla

  İnsanların yaşanılan hayatta insan olmanın/kalmanın çaba ve farkındalığına ulaşma serüveninde bir çok hayvansal karakterleri de taşıyor olabileceğini düşünmek gerekir.

 • mehmetbalci4012@gmail.com'
  Mehmet Balcı
  Posted at 22:32h, 05 Ekim Yanıtla

  Okumaya az önce başladım umarım beğenirim.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend