Döşeğimde Ölürken – William Faulkner

22 Eyl Döşeğimde Ölürken – William Faulkner

Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden William Faulkner bu kitabıyla bizleri bir aile dramına konuk ediyor. Annelerinin ölümünden sonra vasiyetini yerine getirmek için çaba sarfeden aile bireylerinin gözlerinden anlatılan durumlar bizleri, aile bağları, kardeşlerin bir biri hakkında ki düşünceleri, yolculukları ve inanışları hakkında düşünmeye teşvik ediyor.

Kitabın ilginç özelliği, tek bir olayı 15 kişinin gözünden görebilmemiz. Amerika topraklarında bir kasaba yolunda geçen bir filmi izlemek gibi.

Çevirisini Murat Belgenin yaptığı kitap 222 sayfadan oluşmakta olup İletişim yayınları tarafından yayınlanmıştır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Döşeğimde Ölürken
Orijinal adı: As I Lay Dying
Yazar: William Faulkner
Çeviri: Murat Belge
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 220
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

Döşeğimde Ölürken - William Faulkner

Tanıtım Bülteninden…

20. yüzyılın büyük modernist romancılarından William Faulkner’ın yazım tekniğinde radikal bir yeniliği temsil eden, benzersiz bir yapıt.

Ölüm döşeğinde olan Addie, kırk mil uzaklıktaki Jefferson mezarlığına, ailesinin yanına gömülmeyi vasiyet eder. Addie’nin tabutunu bir katır arabasına yükleyen Bundren ailesi, sıcakla ve sellerle boğuşacakları uzun bir yolculuğa çıkar. Döşeğimde Ölürken, on beş farklı anlatıcının ağzından anlatılan elli dokuz bölümden oluşur. Ailenin öfke, üzüntü, endişe ve tutku dolu serüveni karakterlerin zihninden geçen akışın ritmiyle birleşir. Bilinçlilik akışı tekniğini çarpıcı bir yetkinlikle kullanan Faulkner’ın karakterlerinin “gözleriyle sesi kendi içine dönüp ağlayışını dinlemeye koyulmuş gibidir”. Düzyazıyı şiirselleştirmekte sıradışı bir yeteneği olan Faulkner’ın bu romanı, sezgilerin, duyarlıkların, iç seslerin, boşlukların destanıdır.

“Döşeğimde Ölürken’in bir Amerikalı tarafından yazılmış en özgün roman olduğu söylenebilir. Faulkner, 20. yüzyılın en büyük romancıları arasında.”
Harold Bloom

#Döşeğimde Ölürken – William Faulkner #Döşeğimde Ölürken #William Faulkner

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend