Dövüş Kulübü 2 – Chuck Palahniuk

27 Eki Dövüş Kulübü 2 – Chuck Palahniuk

Dövüş Kulübü ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum. Filmden çıktığımızda etrafı pis pis kesiyorduk. Daha çok gençtik tabi. Dövecek birilerini aramıyorduk bizi dövecek birileri olsa diyorduk. Tüketim çılgınlığının başlamış olduğu zamanlardı. Bizlerin de bunu farketmeye başladığımız zamanlardı. Tokat gibi gelmişti bize Dövüş Kulübü. Birkaç kez daha izlemek istiyorduk. Sanki izledikçe dünya daha güzel olacaktı, herşey bitecekti.

Sonra aradan yıllar geçti. Dövüş Kulübü filmini birkaç kez daha izledik. Kitabı zaten en az iki kere okumuştuk. Ardından dediler ki Dövüş Kulübü 2 çıkıyor. Dövüş Kulübü 2 olmaz ki? Olamaz daha doğrusu. Olmamalı. Çünkü bahsettiği dünyaya ters olur bu. Tutan yapımın ikincisini çekmek hollywoodun işidir. En azından biz öyle gördük. Hem sonra bu Dövüş Kulübü 2 film değil, çizgi roman olarak geliyormuş. Hadi film olsa izler bakarız nedir dertleri neden böyle birşey yapmışlar. Ama çizgi roman olunca biraz düşündürdü tabi. Demek ki farklı bir durum var sandığımız gibi değil dedik. Ama sonra bir de ne görelim? Bu çizgi romanlar yirmişer sayfalık hatta bazıları daha kısa olarak, parça parça çıkıyor. Her birinde 6-7 TL etiketle birlikte… Evet işte eleştirilen dünya, eleştirildiği yere girmiş durumda. Hangisi hangisinin içinde bilinmez ama ortada büyük bir yanlış var. Bu böyle olmamalıydı. Chuck Palahniuk gözümüzde oldukça büyüttüğümüz bir abimiz iken bir anda çarkların arasında yerini bulmuş, o yerde dolarlarını sayan biri olarak göründü gözüme. Üzülerek söylüyorum, bence Dövüş Kulübü 2 olmamış. Daha doğrusu olmamalıymış. Hadi oldu diyelim bu şekilde olmamalıymış. Bir kitap çıkartırsın tek bir kitap ya da bir cilt çizgi roman yaparsın tamam deriz ama bu hali ile amacını çoktan ortaya koymuş oluyorsun. Burda diyebilirsiniz ki hangi işin ticari yönü yok ki? Hepsi aynı amaç için bunu yapıyor. Evet doğru ama en azından saygınlık kazanan bir işi batırmadan bunu yapıyorlar. En azından gözümüze soka soka bunu yapmıyorlar.

Tüm sayıları alır mıyım almaz mıyım bilmiyorum. Okumak zaten tat vermiyor. Her sayfa sonrasında bildik bir şekilde ilerliyor. Çok düz bir sinema severin bile tahmin edebileceği bir şekilde ilerliyor. Marla ile evlenilmiş, çocuk olmuş vs… Her şey olabildiği kadar sıradan bir halde. Devamı nasıl gider merak ediyor muyum? Hayır. Çünkü içimde ki Dövüş Kulübü’nü bitirmek ya da hatırladığımda Dövüş Kulübü’nü hatırlamak istiyorum.

Kitap adı: Dövüş Kulübü 2
Özgün adı: Fight Club 2
Yazar: Chuck Palahniuk
Çeviri: Gökçe Alper
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: ?
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

dovus-kulubu-2-chuck palahniuk

#Fight Club 2 – Chuck Palahniuk #Fight Club 2 #Chuck Palahniuk #Dövüş Kulübü 2 #Dövüş Kulübü 2 – Chuck Palahniuk

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • e.aydinsari@gmail.com'
  ELİF sarı
  Posted at 17:26h, 19 Kasım Yanıtla

  Black Mirror diye dizi var bildin mi? Sezon 1, bölüm 2’yi izlersen bir kez daha yıkılman garanti:((

  • Metin Yılmaz
   Posted at 15:41h, 21 Kasım Yanıtla

   Merhaba,
   Yok seyretmemiştim, seyretmiyim de madem yıkılma garantili…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend