Dr. Moreau’nun Adası – H.G. Wells

02 Eyl Dr. Moreau’nun Adası – H.G. Wells

Dr. Moreau’nun Adası, İngiliz bilim kurgu yazarı H. G. Wells’in 1896 yılında yazdığı bir roman. Avrupa’da canlı hayvanlar üzerinde deney yapılmalı mı yapılmamalı mı tartışmalarının yaşandığı zamanlarda yazar, kendi düşüncesini romanı aracılığı ile göstermiş. Bu sayede o dönemin hayvanseverleri tarafından el üstünde tutulmuştur bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz bir şey var o da sadece bu kitabı ile değil, diğer tüm eserleri ile birlikte bilim kurgunun en iyileri ve eserleri en fazla beyazperdeye uyarlanan yazarlar arasına girmiştir.

Kitap, ana karakter Edward Prendick’in yeğeninin, amcasının yazdığı notları açıklamak istediğini belirten, ilk ağızdan yazılmış, giriş bölümüyle başlıyor. Sonrasında ise Edward Prendick’in aldığı notları onun ağzından okuyoruz. Edward Prendick’in yolculuk yaptığı geminin batar. İki kişi ile birlikte tahlisiye sandalında okyanusda bir süre kalırlar. Sonra diğer iki kişi kavga eder suya düşer Edward Prendick sandalda yalnız kalır. Ümidini yitiren Prendick ölümü beklerken bir gemi onu kurtarır. Gemi Dr. Moreau’nun adasına doğru ilerlemektedir. Gemide bulunan bazı hayvanlar ve hayvan görünümlü insanlar Prendick’in dikkatini fazlasıyla çeker. Aday ulaştıklaırnda ise dikkatini çeken yaratıklar ve olaylar daha da artar.

Prendick yeni bir gemi gelesiye kadar Dr. Moreau’nun misafiri olacaktır. Ada ile ilgili bilgi edinmeye başlayan Prendick, duydukları karşısında ürpermeye, korkmaya ve iğrenmeye başlar. Adadan bir an önce gitmek, oradan kaçmak ister fakat bunu başaramaz. Sonrasında ise olaylar çok farklı bir boyuta ulaşır ve artık adanın misafiri değil, adanın bir yaşayanı haline gelir. Artık o, ada ve adanın yerlileri vardır. Sürekli olarak kanunlardan bahseden yerliler;

“Dört ayak üstüne inmemek; Kanun budur.
Suyu emerek içmemek; Kanun budur.
Balık ya da et yememek; Kanun budur.
Ağaç kabuklarını tırmalamamak; Kanun budur.
Başka insanları kovalamamak; Kanun budur.

Biz insan değil miyiz?”

Bir zaman sonra bu kanunların her birini itina ile çiğnemeye başlarlar. Tam da hiç çiğnenmemesi gereken, Prendick’in adada yalnız kaldığı zamanlarda…

Adada yalnız kalana kadar geçen sürede bir çok olay yaşanmakta fakat bunlardan bahsetmek istemiyorum. Sonuçta burada kitap özeti yapmıyoruz. Dr. Moreau’nun Adası son zamanlarda elimden bırakamadan soluksuz okuduğum eşsiz bilim kurgu romanlarından biri oldu. H.G. Wells ile ilgili bilim kurgunun en iyilerinden denmesinin nedenini de anlamış oldum.

Hem ürpererek, hem korkarak hem de büyük bir istekle okuduğum bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Dr. Moreau’nun Adası
Orijinal adı: The Island of Dr. Moreau
Yazar: H.G. Wells
Çeviri: Ali Kaftan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 160
Baskı: 2000
Tür: Bilim Kurgu

#Dr. Moreau’nun Adası – H.G. Wells #Dr. Moreau’nun Adası #H.G. Wells

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Azra2567865@gmail.com'
    Azra öztürk
    Posted at 22:57h, 31 Mart Yanıtla

    Romanl ilgili bir kısa bir örnekte koyun

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend