Dünyanın Bütün Kedileri – Çetin Öner

08 Ara Dünyanın Bütün Kedileri – Çetin Öner

Her ay olduğu gibi bu ayda çocuk kitaplarına zaman ayırıyorum. En azından bir iki tane okumaya özen gösteriyorum. Zaten çok zamanımı almıyorlar. Bu ay yer verdiklerim çok büyük beklentimin olmadığı kitaplardı. İyi ki öyle yapmışım. Dünyanın Bütün Kedileri’de oldukça kolay bir anlatımla, bizi bir aileye götürüyor. Eski zamanlarda bir seyahat gibi hissettiren kitabı tavsiye ediyorum.

Ailenin bir ferdi gibi olan kedilerimizin o tatlılıklarını, oyunculuklarını, sevimliliklerini görmeyen kalmamıştır herhalde. İşte bu kitabı okurkende bunların hepsi aklınıza geliyor bir bir. Doğum yapan kedimizi ziyarete giden ailesinin küçük bir hikayesini dinliyoruz. Çocuklar için yararlı olacağını düşündüğüm bu kitap, özellikle hayvan sevgisini aşılamak için güzel bir başlangıç gibi duruyor.

İyi okumalar.


Arka kapak;
Sıcak bir yaz gecesi
Akdeniz’deki evde
Siyamlı bir kedi
Adı Maviş
Nicedir Hamileymiş.
Zorlana zorlana
İlk yavruyu doğurunca Maviş
Sereserpe yattığı sepette
Çevresine bakınıp
Önce beni aramış: “Babam nerde?”
Önce “Varan biiir!” diye miyavlamış.
Sonra da art arda “ikiii! Üüüüç! Döööört!”
Veee… “Beeeş!” demiş
İşi bitirmiş.
Aç kurtlar gibi saldırmış beşiz’ler
Annelerinin memelerine.

Çocuklar için birbirinden güzel kitaplar yazan Çetin Öner, Dünyanın Bütün Kedileri öyküsüne böyle bailıyor. Çocuklar için yazdığı Gülibik adlı kitabında da bir horozla bir çocuğun arkadaşlığını anlatmıştı. Bu çok sevilen kitap başka dünya dillerine de çevrilmiş, sinema filmi de yapılmıştı. Hayvanlara karşı aşırı bir düşkünlüğü olan yazar, içinde taşıdığı bu sevgiyi çocuklara aktarmayı çok iyi başarıyor. Bakın kitabın sonunda ne diyor Çetin Öner:

Şimdi beni iyi dinleyin
İnsan sevgisini ıskalamayın ama
Ne yapıp edin
Siz de bir kedi edinin.

Kitap adı: Dünyanın Bütün Kedileri
Yazar: Çetin Öner
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 68
Baskı: 2014
Tür: Çocuk Kitapları

dunyanin-butun-kedileri-cetin-oner

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend