Duvar – Jean Paul Sartre

01 Nis Duvar – Jean Paul Sartre

Duvar, Jean Paul Sartre’ın 5 öyküsünden oluşan bir eseri. Kitaba ismini veren Duvar adlı öykü, kitabın en çarpıcı ve en sürükleyici öyküsü. Kitaptaki öyküler; Duvar, Oda, Herosratos, Özel Yaşam ve Bir Yöneticinin Çocukluğu şeklinde. Sartre’ın birbirinden etkileyici bu öyküleri toplumun sunduğu iki yüzlülüğü, yanlış bilinen gerçeklerini, sadece tek bir neden ya da nedensizlikler içind everilen insanlara özgü cezalandırmaları ve en önemlisi ise toplumda sürekli karşılaştığımız herhangi insanları herhangi bir şekilde gösteriyor.

Jean Paul Sartre’ın varoluş felsefesine göre “tüm insanlar birbirinin aynıdır; bir kahraman ya da bir alçak olmak tamamıyla onların elindedir; insan önceden-tanımlanmamıştır; ne bir kahraman olarak doğar, ne de bir alçak”tır. Duvar eserinde ki tüm hikayelerde toplumun içinden seçilen insanların, kendi tercihleriyle yaşadıkları hayatlarının, bazen çaresizliği bazende farklılığı ile ilerliyor. Sartre’a göre önemli olan seçimler, Duvar adlı eserinde bize daha bir iyi sunuluyor ve anlatılıyor. Bazen karakterlerin bırakmış, umursamamış ya da tutunamamış insanlar olduğunu düşünebilirsiniz. Belki de öyledirler belki de öyle gösterilmek istenmişlerdir. Olması gereken ya da toplumun olmasını istediği bir hayatı değil, kendi seçimleri ile şekillenen, ama iyi ama kötü hayatı yaşayanlardır bu insanlar. Sadece kitap karakteridir, kahraman değillerdir. Belki kendi kendilerine yaşadıkları kahraman hayalleri, kendilerini gördükleri bir dev aynası vardır. Ama ne bu ayna ne de aynanın yansıttığı gösterilmez okuyucuya. Sadece bir kesittir gördüğümüz. Ama iyi ama kötü bir hayattır. Yitip giden ya da yitip gitmesi istenilen, boşlanmış, kimsesiz bırakılmış umutlardır elde kalan.

Sartre, Duvar adlı eserinde beş hikaye ile sizi ayrı bir düşünce yapısına doğru sürükleyecek ve size bir de bunlar var herşeyin kolayına kaçan kaderci insan diyecek. Sor bakalım diyecek sende biraz soru sor diyecek size. Tüm boşvermişliğine rağmen size bir sorgulama şansı verecek.

Herkesin okumasını tavsiye edeceğim bir kitap Duvar.

İyi okumalar.

Kitap adı: Duvar
Orijinal adı: Le mur
Yazar: Jean Paul Sartre
Çeviri: Eray Canberk
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 206
Baskı: 2000
Tür: Hikaye/Öykü

duvar-jean-paul-sartre-2

#Duvar – Jean Paul Sartre #Duvar #Jean Paul Sartre

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend