Elektra – Sophokles

24 Eki Elektra – Sophokles

Sophokles’in okuduğum ilk tiyatro eseri. Sıkıcı ve zor ilerleyen bir kitap olacağını düşünmüştüm. Fakat daha ilk sayfalarda bu önyargım darmadağın oldu. Eser, akıcı bir biçimde akıp gidiyor ve siz kendinizi Yunan mitolojisindeki karakterlerle birlikte Elektra’ya üzülürken buluyorsunuz. Gerç karakterler üzülmüyor, sadece onlarla birlikte, aynı yerde bulunuyorsunuz. Üzülen bir tek siz oluyorsunuz.

Burada kitap özeti (spoiler) bulunmaktadır, okumak isterseniz tıklayınız...
Kitabın konusundan şöyle bir bahsetmek gerekirse, Elektra, Argos kralı Agamemnon’un kızıdır. Elektra’nın annesi Klytaimnestra ve Klytaimnestra’nın aşığı Aigisthos, Agamemnon’u öldürürler. Bunun üzerine Agamemnon ve Elektra’nın akrabaları Elektrayı başka saraya gönderirler. Bu gönderildiği sarayda yalnızlık çeker ve sürekli üzülür. Güçlü ve soylu biri ile evlenip, babasının intikamını almasından korktukları için, fakir ve kimsesiz bir bahçıvanla evlendirilir. Tüm bunlara rağmen Elektra kardeşinin dönüşünü bekler. Bir gün annesinden de aşığından da intikamını alacağı o güzel günün gelmesini bekler. Elektra’nın kardeşi Orestes geldiği zamanannesinin aşığını öldürür. Sonra da annesini Elektra ile birlikte öldürür. Ama bundan pişmanlık duyarlar. Orestes, vatanına bir daha dönmemek üzere sürgün edilir, Elektra ise fakir bir köylünün karısı olarak yaşamına devam eder.

Bizim Türk filmleri tadında sanki değil mi? Aradaki tek fark bizde bu kadar kötü bir anne yok analık denilen üvey anneler var. Kardeşler ise film sonunda genelde ölüyor burada ise sürülüyorlar. Tabi birde bu son için nispeten mutlu son denebilir bizim sonlarımız hep mutsuz sondur.

Güzel bir tiyatro eseri okumak istiyorsanız ve Yunan mitolojisine meraklıysanız kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Yunan Mitolojisinde Elektra

Elektra, Yunan mitolojisinde, Agamemnon ile Klytaimestra’nın kızıdır. Babaları öldürüldüğünde, kardeşi Orestes’i uzaklaştırarak yaşamını kurtarır. Orestes döndüğünde, annesiyle sevgilisinin öldürülmesinde ona yardım eder, daha sonra Orestes’in arkadaşı Pylades ile evlenir.Ayrıca Günümüzde Gerçek Kişiliği Değiştirilerek Bir Hayal Kahramanı Olarak Filmi Yapılmaktadır. Freud’un Oedipus kompleksi diye adlandırdığı komplekse pek çok yerde karşılık gelen Elektra kompleksi, içerik bakımından Oedipus kompleksi ile benzerlik gösterse de, Freud, bu komplekse Elektra kompleksi ismini vermeyi reddetmiştir. (Kaynak: Vikipedi)

Kitap adı: Elektra
Orijinal adı: Elektra
Yazar: Sophokles
Çeviri: Azra Erhat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikleri
Sayfa: 57
Baskı: 2012
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

elektra-sophokles

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend