En Uzak Yer – Daniel Kehlmann

05 May En Uzak Yer – Daniel Kehlmann

En Uzak Yer, Daniel Kehlmann’nın okuduğum ilk kitabı. Kimi zaman farklı bir kitap, farklı bir yazar keşfetme gibi bir ihtiyaç duyuyorum. İşte Daniel Kehlmann’ın En Uzak Yer adlı kitabı da böyle bir ihtiyaç sonrasında okumaya başladığım bir kitap.

Peki, okuduğumda bir yeni yazar eklemiş oldum mu okuma listeme? Sanmıyorum. Daha doğrusu karar vermek için doğru bir kitap değil En Uzak Yer. Çünkü beni bir türlü içine alamayan bir kitap oldu. Okumayı sadece kitap bitsin diye yaptığım bir kitap oldu. Sanki bir şeyler çok havada kalmış, hiç oturmamış gibiydi. Belki de bu yüzden sürükleyici gelmedi. Tam olarak şu nedenden ötürü diyebileceğim bir neden yok işin aslı. Genel olarak okuma keyfi veremeyen bir kitaptı.

İyi okumalar diyorum ama zamanınız varsa, sıkılmak istiyorsanız ve farklı bir yazar okumak istiyorsanız başlayın derim. Tamam sıkılmak istiyorsanız fazla oldu tamam kabul ediyorum ama bazen bazı kitaplarda bunu yazmak istiyorum. Çünkü sıkıcı bir biçimde ilerliyor ne yazık ki.

İyi okumalar.

Kitap adı: En Uzak Yer
Orijinal adı: Der fernste Ort
Yazar: Daniel Kehlmann
Çeviri: İsmet Sait Damgacı
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 100
Baskı: 2008
Tür: Roman

En Uzak Yer – Daniel Kehlmann

Arka kapak;
Bir sigorta şirketinde çalışmakta olan Julian, daha 11 yaşındayken evden kaçmaya kalkışmış, ama bu kaçış başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bir iş seyahati sırasında bir gölde ciddi bir boğulma tehlikesi geçirince, bunu fırsat bilir ve ortadan kaybolur. Herkes öldüğünü sanacak, o da yeni bir yaşama doğacak, her şeye sıfırdan başlayacaktır.

İşler Julian’ın beklediği gibi gidecek midir? Yoksa her şey eskisi gibi mi sürecektir? Julian, kendi sıradan varoluşunu aşıp bambaşka bir yaşama yelken açabilecek midir?

Günümüz Alman edebiyatının en çok okunan ve en saygın yazarlarının başında gelen Daniel Kehlmann, en güzel romanlarından biri sayılan En Uzak Yer’de, bir insanın kendi yaşamından firar edip öz benliğinin dışındaki birine dönüşüp dönüşemeyeceğini sorguluyor. Türkçede Ben ve Kaminski’yle tanıdığımız yazar, yaşam karşısındaki alaycılığını burada da elden bırakmıyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend