Eve Dönüş – Ray Bradbury

31 May Eve Dönüş – Ray Bradbury

Ray Bradbury’nin yirmili yaşlarında yazdığı bir hortlak hikâyesi Eve Dönüş. Fakat daha o yaşlarda alışılmışın ne kadar dışında bir tarzının olduğunu ortaya koymuş Ray Bradbury. Hikaye düz yazı tadında değil, şiirsel bir anlatımla sunulmuş. Normal şartlarda hortlak hikâyeleri sıradan insanı anlatır. Fakat Ray Bradbury burada hortlak ailesinin hortlak hikayesini anlatmış. Aslında doğrusu bu oluyor hortlak hikayesi denildiğinde…

Birçok eleştirmene göre Eve Dönüş, Ray Bradbury’nin kendi çocukluğunun tasviridir. Sevgi dolu bir ailenin içinde uyumsuz, yabancı ve sıradışı bir çocuk olarak görüldüğünün ve bunun kendisi tarafından hissedildiğinin yansımasıdır denilmektedir. Elbette bu doğru olabilir. Çünkü Ray Bradbury, fantastik ve bilim kurgu yazarlarının arasında bile farklı bir üsluba sahip, farklı bir sürükleyiciliği olan, hikayelerinde her zaman birşeyler bulabildiğimiz bir yazar.

Hikayenin bitiminde her Ray Bradbury eserinde olduğu gibi keşke bitmeseydi, daha uzun olsaydı ya da ne çabuk bitti gibi düşüncelerin aklınızdan geçtiğini göreceksiniz.

Hikayeyi çizgi roman tadında okumak, hele ki Hikayenin illustrasyonları Dave Mckean tarafından yapılmış olunca çok daha keyifli bir hal alıyor. Çok kısa olan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Kütüphanenizde mutlaka olması gereken bir Ray Bradbury eserini, bu kalitede bize sunduğu için İthaki Yayınlarına çok teşekkür ediyorum.
Yazarın basılacak yeni eserlerinide sabırsızlıkla bekliyoruz İthaki Yayınlarından.

İyi okumalar.

Kitap adı: Eve Dönüş
Orijinal adı: The Homecoming
Yazar: Ray Bradbury
Çeviri: Elif Ersavcı
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 56
Baskı: 2013
Tür: Bilim Kurgu, Çizgi Roman

eve-donus-ray-bradbury-2

eve-donus-ray-bradbury-3

#Eve Dönüş – Ray Bradbury #Eve Dönüş #Ray Bradbury

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend