Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

09 Eki Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar’ın çok uzun zaman önce filmini izlediğimi hatırlıyorum. Lennie’nin başına gelenler beni çok etkilemişti, hatta etkisinden kolay kolay kurtulamamıştım.

Kitabına başlarken açıkçası yıllar sonra aynı derecede etkilenmeyi beklemiyordum. Fakat filmin yeterince yansıtamadığı o insani atmosfere girdiğim anda, ne derece yanıldığımı anladım.

George Milton ve Lennie Small birlikte yolculuk eden ve çiftliklerde çalışan iki dosttur. George Milton zeki bir adamdır fakat Lennie Small’un aklı kıttır. Tek hayalleri, para biriktirmek ve sonrasında bir toprak satın alıp kendi küçük çiftliklerinde mutlu bir hayat yaşamaktır:

“Beş dönüm bir arazi. İçinde küçük bir yel değirmeni var. Bir de küçük bir kulübe ve bir kümes var. Kulübede mutfak da var. Meyve bahçesinde kiraz, elma, şeftali, kayısı, badem ağaçları var. Yonca kaplı bir tarla ve onu sulayacak bol bol su da var. Bir de domuz ahırı…”

Fakat Lennie sahip olduğu saf kalbe rağmen, gittikleri her yerde başlarına bir bela açıyordur.

“George, biliyorsun ki kendi yoluma gidip bir mağarada yaşayabilirim ben.”

“Cehenneme gitmeye ne dersin?” dedi George. “Kapa çeneni artık.”

George, Lennie’nin aptallıklarından sık sık şikayet etse de onu yanından ayırmaz ve insancıl duygularla ona sahip çıkar.

Lennie kolaylıkla unutur her şeyi, yumuşak şeylere dokunmayı pek sever; tavşanlara, yavru köpeklere…

“Andy Cushman’ı hatırlıyor musun Lennie? Liseyi bitirmişti hani?”

“Karısı çocuklara sıcak kek pişiren mi?” diye sordu Lennie.

“İçinde yiyecek bir şeyin lafı geçiyorsa o meseleyi hiç unutmuyorsun.”

Fareler ve İnsanlar, insanı “içeriden” tanıyan ve “içeriden” tanıtan romanlardan biri.

Herkese iyi okumalar dilerim.

Kitap adı: Fareler ve İnsanlar
Orijinal adı: Of Mice and Men
Yazar: John Steinbeck
Çeviri: Ayşe Ece
Yayınevi: Sel
Sayfa: 128
Baskı: 2012
Tür: Roman

fareler-ve-insanlar-john-steinbeck-2

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Arka kapak;
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • rdkanca@gmail.com'
    Rıdvan kanca
    Posted at 12:49h, 29 Ekim Yanıtla

    Mükemmel ötesi etkileyicilikte bir kitap. Keşke hiç okumamış olsaydım en baştan okusaydım diyorum şimdi. İnsanı ve toplumu bütünüyle anlayabileceğiniz bir eser.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend