Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

01 Şub Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Söyleyebileceğim çok fazla bir şey yok aslında. Tek kelime ile mükemmel Eğer okumadıysanız mutlaka okumanız gereken bir kitap. Okunmazsa olmaz listemizin en üst sıralarında yer alması gerekiyor. Bu benim ikinci okuyuşum. On kez daha okuyabilirim. Bana her seferinde aynı hazzı vereceğinden eminim.

“İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun…”

Kitabın kısa özetini geçiyim size. George ve Lennie çiftliklerde çalışan ve birlikte yolculuk eden iki arkadaştır. George ufak tefek ve akıllı, Lennie ise tam tersi iri ve kafası çok çalışmayan bir insandır. Fakat Lennie çok temiz bir kalbe ve duygusallığa sahiptir. Sadece sevmeyi ve okşamayı sever. Aynı zamanda ayı gücüne sahip bir insandır Lennie. George akıllıdır, işleri halleder, çiftlikler ile anlaşır ve para işleri halleder. Yine bir gün çiftlikte işe başlamak için yola çıkarlar. Patronla anlaşırlar ve kalacakları yere yerleşirler. Çiftlikte ki diğer işçilerle tanışırlar.

Birde patronun müthiş kompleksili oğlu Curley ile tanışırlar. Curley dövüş sporları ile ilgilenmekte ve kendisinden iri olan herkese meydan okuma derdinde olan biridir. Evlidir. Fakat eşinin çiftlikte fingirdemediği adam kalmamıştır. Her iki insanında gözü George ve Lennie’dedir… George ve Lennie’nin planı bu çiftlikte biraz çalışıp, hayallerindeki çiftliği satın almaktır. Çiftlikte iyi bir dostta edinmişlerdir. Adı Candy olan bu yaşlı adam, bu iki arkadaşı çok sevmiş ve planlarına ortak olmuştur. Fakat ilerleyen günlerde sorunlar onları yalnız bırakmayacaktır.

” ‘Niye girmiyorsun yatakhaneye?’ diye sordu Lennie. ‘Zenciyim de ondan. Yatakhanede kağıt oynuyorlar, ama ben zenci olduğum için onlarla oturup kağıt oynayamam. Kokuyormuşum ben, öyle diyorlar. Sana bir şey söyleyeyim mi, aslına bakarsan siz de bana kokuyorsunuz.'”

İnsan, iyi olma, insanlık, sevgi, umut, hayaller, gerçekler, tüylü şeyler, okşamanın önemi, ölçülü olma, ihanet, fedakârlık, ihtiyaç duyma, yaşam, ev sahibi olma, yerleşik düzende olma, bağlılık, iyilik, kötülük, istekler, duygu ve ölüm… Hepsini Fareler ve İnsanlar’da bulacaksınız. Kendi hayatınızdan izler bulacak ve tüm bunları doğru yerlere oturtmaya çalışacaksınız.

Elinizden bırakamadan bir solukta okuyacağınız Fareler ve İnsanlar adlı büyük eseri herkese tavsiye ediyorum.

Kitap adı: Fareler ve İnsanlar
Orijinal adı: Of Mice and Men
Yazar: John Steinbeck
Çeviri: Ayşe Ece
Yayınevi: Sel
Sayfa: 128
Baskı: 2012
Tür: Roman

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck


Arka kapak;
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

fareler-ve-insanlar-john-steinbeck-2

#Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck #Fareler ve İnsanlar #John Steinbeck

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

7 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
  Posted at 11:28h, 01 Şubat Yanıtla

  […] Söyleyebileceğim çok fazla bir şey yok aslında. Kitap tek kelime ile mükemmel ve eğer okumadıysanız mutlaka okumanız gereken bir kitaptır. Okunmazsa olmaz listemizin en üst sıralarında olması gereken bir eserdir. Bu benim ikinci okuyuşum. Fakat kitabı on kez daha okuyabilirim. her defasında aynı hazzı alabiliyorum… Yazının devamı için… […]

 • drgulinonat@hotmail.com'
  Gülin rodoplu
  Posted at 21:56h, 14 Ocak Yanıtla

  Sanırım okumadan önce bazı kitaplarda fazla beklentiye girmemek de gerekiyor. Bu sebeple kitabı biraz vasat bulmuş olabilirim.

  • Metin Yılmaz
   Posted at 11:05h, 15 Ocak Yanıtla

   Merhaba,
   Bence tekrar şans vermelisiniz. Çünkü bu kitap, yazarın en iyi eseri denebilecek kadar güzel bir kitap. Belki çeviriden dolayı kitabın içine girememişsinizdir ya da okuduğunuz an doğru bir zaman değildir. Bende Kırmızı Pazartesi’de aynı durumu yaşamıştım. Sıkılmıştım, bitirmek için okumuştum. Ama ileride tekrar bir şans vereceğim çünkü çok büyük bir eser olduğunu biliyorum.

   • drgulinonat@hotmail.com'
    Gülin rodoplu
    Posted at 14:13h, 15 Ocak Yanıtla

    Bazı kitapları doğru zamanda okumak ilaç gibi gelebilir. Tekrar şans verilebilir. Teşekkürler

 • kurttburcuu@gmail.com'
  Burcu Kurt
  Posted at 17:49h, 27 Mayıs Yanıtla

  Bu kitabı bir kere değil de birkaç kere okumanızı tavsiye ederim. Arkadaşlık,çaresizlik ve birçok duyguyu birden barındıran müthiş bir kitap.

 • gduman@yaho.com'
  Gülse
  Posted at 21:03h, 17 Aralık Yanıtla

  Kitabı az önce bitirdim. Kitabı kapatmamın ardından kitap bitirmenin verdiği o beyin uyuşukluğu boşluğa düşmüşlük hissi içerisinde kapağını inceledim. Bir kitap ancak bu kadar güzel olabilirdi. Çok güzeldi.

 • caner5984@gmail.com'
  Caner Şanlı
  Posted at 07:20h, 22 Kasım Yanıtla

  Bir kaç saatte okuyup bitirdiğim kitap. Başladım ve elimden düşürmeden akıp gitti. Tavsiye edilir.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend