Fatih Sultan Mehemmed Han – Halil İnalcık

09 Şub Fatih Sultan Mehemmed Han – Halil İnalcık

Nasıl başlanır bilemiyorum. İlk olarak şunu belirtmeliyim, dili ağır olacak ve zorlanacağım bir okuma olacağını düşündüm. Fakat hiç öyle olmadığı gibi, elimden bırakamadan devam ettiğim bir kitap oldu.

Halil İnalcık’ın anlatımı tahminimden çok daha net, çok daha anlaşılır, çok daha detaylı olarak karşıma çıktı. Kitabı okurken, sanki bir roman okuyor gibi ilerledim. Sadece Fatih Sultan Mehmet’in hayatını değil, dönemin olaylarını alternatif bir gözle gözlemleme şansı buldum. Daha güzel bir yanı ise, diğer kaynaklarla karşılaştırma yapan bir tarih profesörü ile karşılaştırma yapma şerefine eriştim. Sanıyorum bu, en önemli noktalardan biriydi.

Kitabın ilk bölümlerinde Osmanlı’nın ilk zamanlarına giriş yapıyor, sonrasında II. Murad’ın saltanatı sırasında yaşananlarını inceliyoruz. Daha sonra II. Mehemmed’in yani Fatih Sultan Mehmed hayatına giriş yapıyoruz. İlk zamanlarından beri ne denli kararlı, zeki ve bilgi aşığı biri olduğunu anlıyoruz. Sonrasında ise Konstantinapole aşkını yani İstanbul aşkını okuyoruz. Daha çok küçük yaşlarda bu fetih için kendine inanmış bir hükümdarı görüyoruz.

Kitabın tüm detaylarına girmek istiyorum fakat bu çok ama çok uzun bir yazı olacağından, sizlere sadece özet olarak bir bilgi vermek için bu kadar yazıyorum. Kulaktan dolma sözlere, hiç bir dayanağı olmayan reklam amaçlı film ya da dizilere inanarak tarihi anladığınızı ya da bildiğinizi sanmayın ve tarafsız yazılan bu tip kitapları okuyun. Her iki taraftan okumalar yapmak, işin uzmanı tarihçilerden tarihi okumak inanın çok ama çok daha iyi bir bilgiye daha doğrusu doğru bilgilere ulaşmanızı sağlıyor.

Osmanlı İmparatorluğunda tek ve yegane saygı duyduğum, büyük bir imparator olarak gördüğüm Fatih Sultan Mehmed gibi bir insanı, her yönüyle tanımak, her yönüyle anlamak için bir çok okuma yapıyorum. Bu okumalarımın en iyilerinden olarak gördüğüm bu kitabı tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

İki Karanın Sultanı İki Denizin Hakanı Kayser-i Rum – Fatih Sultan Mehemmed Han – Halil İnalcık

Arka kapak;

Fâtih Sultan Mehmed üzerine yaptığı çalışmalarını 1950’lerde yayımlamaya başlayan Halil İnalcık’ın yaklaşık altmış yıllık birikiminin yer aldığı bu kitap, Fâtih ve devri hakkında monografik bir eser. Fâtih Sultan Mehemmed Han, İnalcık’ın daha önce muhtelif dillerde yayımlanmış makalelerinin yanı sıra yeni yazılarını da içeriyor.

Kitabın birinci bölümünde, Osmanlı ve Bizans (1302-1453) ilişkileri ve İstanbul’un fethi ele alınırken, fetih sonrası idare ve kurumlara dair yeni düzenlemeler, dönemin arşiv belgeleri ve kânûnnâmeler ışığında inceleniyor. Ayrıca Fâtih dönemi mâliye idaresi ve imparatorlukta rayiç olan meskûkât üzerinde durulurken, birinci elden kaynaklar detaylı bir şekilde tahlil ediliyor.

İkinci bölümde ise, İnalcık’ın ilk defa bu eserde yayımlanacak olan yazıları da yer alıyor. Halil İnalcık’ın “Fâtih Sultan Mehmed” hakkında kaleme aldığı bu kapsamlı çalışma, zengin bibliyografyasıyla da araştırmacılar için eşsiz bir kaynak niteliğindedir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend