Faust – Johann Wolfgang Goethe

24 Haz Faust – Johann Wolfgang Goethe

Okumaya başladığımda farkettim ki bu eser es geçilecek bir eser değil, hele hele böyle kısaltılmış bir versiyon ile okunacak bir eser hiç değil. Bu yüzden hemen tam metin çevirisi için araştırmaya başladım.

Bu kitabın artısı ise beni konu ile ilgili bilgilendirdiği gibi, çizilmiş olan resimleri ile Faust dünyasına bir pencere açmamı sağladı. Bunun ötesinde bir derdi var gibi bu kitabın. Sanki Goethe bizlere bir şeyleri anlatmak ister gibi ama bu anlatımı üstü kapalı olarak Faust’a yaptırır gibi geldi bana.

Kitabın tam metin çevirisini okuduktan sonra bu yazıma ekleme yapmayı düşünüyorum. Bu okuduğum versiyonu beni tatmin etmedi doğrusu.

İyi okumalar.

Kitap adı: Faust
Orijinal adı: Faust
Yazar: Johann Wolfgang Goethe
Çeviri: Nihat Ülner
Yayınevi: Kolektif Kitap
Sayfa: 288
Baskı: 2013
Tür: Tiyatro

Faust – Johann Wolfgang Goethe

Arka kapak;
Mantığı elden bırakmadan tanrısal bilginin ve deneyimin peşindeki bir adamın çok, çok eski hikayesini anlatır Faust. Bu arayış sırasında ortaya çıkan trajik sonuçların tasvirleri hem Goethe’nin büyük dehasının kanıtı, hem de edebiyattaki en önemli başarılardan biridir.

Johann Wolfgang Goethe’nin, dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri kabul edilen ve otuz yılda kaleme aldığı muazzam eseri Faust’a şimdi Harry Clarke’ın 1925 yılında yaptığı muhteşem resimler eşlik ediyor.

Goethe hayatının sonlarına doğru Faust’un, fikirleri ve bu fikirleri temsil eden karakterlerle olayları konu eden ikinci bölümünü yazsa da, insanların ruhunu ve aklını asıl ele geçiren şiirsel yoğunluğuyla ilk bölümdür. Romantik bir hayal gücünün eseri olan bu bölüm yaşayan karakterlerin duyguları, düşünceleri ve arzularıyla dopdoluydu ve pek çok başka sanat eserine de kaynaklık etti.

“Ruhun içine sarıldığı,
Kendini beğenmişliği kahrolsun.
Duyularımızı bırakmayan görünüşün,
Körleştiriciliği kahrolsun!
Kahrolsun düşlerin ikiyüzlülüğü,
Ünümüz ve adımızın sözde kalıcılığı!
Kahrolsun yaltaklanan mal ve mülk,
Kadın, çocuk, hizmetçi ve kul!
Kahrolsun, hazineler vaat ederek,
Akıl almaz şeyler yaptıran,
Ya da tembel bir zevk için,
Yastığımızı hazırlayan Para Tanrısı!
Üzümlerin uyuşturan sıvısı kahrolsun!
En yüksek aşk, umut, inanç,
Her şeyden önce sabır kahrolsun!”

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend