Feniçka – Lou Andreas Salome

29 Mar Feniçka – Lou Andreas Salome

Nietzsche, Tolstoy, Freud, Paul Ree, Rilke gibi yazarları derinden etkilemiş bir kadın Salomé. Kolay değil elbette bu insanları etkileyebilmek. Sadece güzellik yeterli gelmeyebilir diye tahmin ediyorum. Az birazdan daha biraz fazla donanıma sahip olmak şart bana göre. İşte bu donanımını göstermek ister gibi, iki kısa roman kaleme almış Lou Andreas-Salomé.

Bunlardan ilki Feniçka İş BankasıKültür Yayınları tarafından, Modern Klasikler dizisinde yayımlandı. Diğeri Arayışlar, bir süre sonra yine aynı diziden çıktı. İş Bankası Kültür Yayınları sağolsun bizlere sundukları bu mükemmel seriye en iyi şekilde devam ediyorlar. Umuyoruz ki hiç hız kesmeden böyle devam ederler.

Kitaba gelecek olursam, kitap kısacık bir kitap ama dolu bir kitap. İnsan ilişkileri ve gözlem yeteneği normalin üstünde olan bir adamın, zarif bir kadının dünyasına girişi. Sonrasında o dünyayı bizlere aktarışını, o dünyadan bizlere detaylar sunmasını okuyoruz. Döneminin kısıtlamalarına rağmen, kısmen özgür bir hayat süren bir kadının hayatını okumak oldukça güzeldi. Dönemin tasvirleri, karakterlerin anlatılması ve en önemlisi ilişkilerin arasında geçen duyguların verilmesi güzeldi.

Eskiden kendisine karşı az biraz kızma az biraz da önyargı beslerken şimdi gayet iyi duygularla yaklaşıyorum. Hem Salomé olmasaydı Nietzsche, Tolstoy, Freud, Paul Ree ve Rilke daha bir kusursuz görünürlerdi gözümüze. Duygularını masalarının üstüne bırakıp, hayatlarına devam edebiliyorlarmış derdik. Sırf bu yüzden bile, yani bu insanlarında tutkularının esiri birer insan olduğunu göstermesiyle bile takdiri hak eden bir kadın.

İyi okumalar.

Kitap adı: Feniçka
Orijinal adı: Fenitschka
Yazar: Lou Andreas Salome
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 80
Baskı: 2016
Tür: Roman

Feniçka – Lou Andreas Salome

Arka kapak;
Lou Andreas-Salomé modern anlamda “feminist” olarak tarif edilemese de, bağımsız ve özgürlükçü yaşamıyla kuşaklar boyu feministler için bir rol model oldu. Nietzsche, Rilke ve Freud gibi önemli şahsiyetlerle kurduğu dostluklarla ve onlar üzerindeki etkisiyle gündeme geldi. Avrupa üniversitelerinde öğrenim gören ilk kadınlardan biri olarak, erkeklerle ilişkileri çağının kadınlarına göre farklı bir seyir izlemişti. Feniçka, Andreas-Salomé’nin Alman oyun yazarı Franz Wedekind’le yaşadığı, daha sonra Alban Berg’in Lulu adlı operasının librettosuna da konu olan bir deneyime dayanır. Geleneksel cinsiyetler arası ilişkileri pek umursamayan, İsviçre’de doktorasını yapmış Moskovalı bir kadının bir erkek psikoloğun gözünden anlatılan hikâyesidir. Anlatıcı yapıtın akışı içinde Feniçka’yla dostluğunu ilerletirken, kadınları her daim belli şablonlar içinde; ya erkek avcıları ya da salt zihinsel kapasiteleriyle öne çıkan cinsiyetsiz varlıklar olarak değerlendirmekten vazgeçip, insan olarak görmeyi öğrenir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend