Fil – Raymond Carver

07 Eyl Fil – Raymond Carver

Raymond Carver yeni ve geç keşfettiğim yazarladan. Çok duyduğum ama bir türlü okuyamadığım eserleri olan yazarın, en sonunda Fil adlı kitabına başladım. Fil, yedi öyküden oluşan, sürükleyici ve etkileyici bir kitap. Kahramanları tam kahraman gibi olmayan, bildiğimiz daha doğrusu gördüğümüz amerikan insanları. Genellikle başarısız, yeteneksiz, sıradan ve düz kişileri seçmiş yazar anlatmak için. Fakat bu insanların hikayelerini öyle güzel dile getirmiş ki siz bu kısma çok fazla takılamıyorsunuz bile. Sade ve yalın bir anlatımla devam ediyor tüm kitap.

Fil’de bulunan yedi öykünün altısı başarısız ilişkilerle ilgili. Sadece başarısız değil aynı zamanda oldukça da karışık ilişkiler. Örneğin birinde karısını aldatan bir adam var ve bu adamın karısıda adamı aldatıyor ve bu adamın ikinci evliliğidir. Genellikle başarısız amerikan ilişkileri gibi görünsede aslında sadece ilişkilerin kadın erkek değil, tüm aile olarak ele alındığı öyküler yer almakta. Örneğin Fil adlı öykü de aile üyelerine sürekli olarak maddi yardımda bulunan, kapana kısılmış, hiçbir istediğini yapamayan ama hala buna devam eden bir adamdan bahseder. İşin daha kötüsü ise bu adamında hayalleri vardır. Avustralya’ya taşınmak ister, yeni bir hayat kurmak ister fakat bunların hiçbirini yapamaz. Çünkü sorumlulukları vardır. Nedir bu sorumluluklar? Boşandığı eşinin nafakasını ödemek, sürekli olarak yalan söyleyen kardeşine para göndermek, annesine para göndermek, kızına para göndermek ve kendi geçimini sağlayabilmek. Fakat bunların hepsini yapamaz duruma geldiğinde yine kötü olan o olacaktır. Bu yüzden bu sorumlulukları bir şekilde yapmak zorundadır. Tüm bu insanlarda bunun farkındadır. Bu durumu en iyi şekilde kullanırlar ve kullanmaya da devam etmek isterler. Orta sınıf Amerikan vatandaşı olan bu adamın hali hakikaten içler acısıdır. Bu öyküde geniş bir ailede yaşanılan sorunları çok güzel bir akıcılıkla sunmakta Raymond Carver.
Raymond Carver öyküleri genelinde okuyucu, önceden yaşanmaya başlamış bir olaya aniden dahil olur sona doğru da aynı şekilde öykünün dışında kalır. Bu durum okuyucuda sarsıcı bir boşluk oluşma hissine sebep olur.

Özellikle Fil adlı öyküde ister istemez öykünün içine çok girip sinirlenip, “Yardım etme artık yahu enayi misin sen?” dedim. Öyküler sizi bu denli içeri alıyor. Sürükleyici güzel öyküler okumak istiyorsanız Fil tam sizin aradığınız öyküleri barındırıyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Fil
Özgün adı: Elephant
Yazar: Raymond Carver
Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2015
Tür: Öykü

fil-raymond-carver

#Fil – Raymond Carver #Fil #Raymond Carver

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend