Filistin – Joe Sacco

11 Eyl Filistin – Joe Sacco

Filistin, Joe Sacco’nun tüm açık yürekliliği ile yazdığı bir çizgi roman. Tamamen tarafsız bir gözle gördüklerini aktarması takdire şayan bir davranış. Tabi kitabın belli bir noktasından sonra tarafsızlığını kaybediyor. Neden derseniz böylesi bir katliama karşı tarafsız kalabilmek, vahşeti yapanlara tarafsız bakabilmek ne yazık ki imkansız.

Konunun derinliğini ne kadar biliyoruz bilemiyorum ama tahmin ediyorum Filistin’de yaşananlarla ilgili az çok bilginiz vardır. Tüm dünyanın gözlerini kapadığı bir yer. Gözlerini kapadıkları gibi vicdanlarını, insanlıklarını ve kapatabilecekleri tüm iyi duygularını kapadıkları bir yer Filistin. Yıllardır, çok uzun yıllardır devam eden bir katliamın merkezi. Doğuda olduğu için kimse görmüyor. Ölenler fakir müslüman insanlar olduğu için kimsenin umrunda değil. İnsanlara sadece insan olarak bakamayan ikiyüzlü batının, gözünü kan bürümüş amerikanın görmek istemediği yer Filistin.

Konunun savunulacak hiç bir noktası yok. Bundan emin olabilirsiniz. Bu konuda söylenecek ya da israil tarafı için elle tutulacak bir küçük nokta dahi yok. Geçmişden günümüze kadar olan tüm tarihi inceleyin ve sizlerde konunun ne kadar planlı, ne kadar sadist bir şekilde ilerlediğini görün. Bu hazırlanan berbat plan uzun yıllardır süre gelen bir programın parçası. Herşey yerli yerinde. Düzenli, planlı ve sistematik bir ilerleyişe sahip. Hiç kimsenin ama hiç kimsenin bir şey yapma şansı yok. Aslında var ama para ile kapatılmış yerler var tabi. Ne de olsa para, insanlıktan çok daha önemli.

Filistin konusunda sayfalarca yazı yazılabilir elbette ama burada konuyu daha fazla dağıtmak istemiyorum. Gerçi konu yeterince dağınık ama… İçimden nefretle sitem etmekten başka bir şey gelmiyor. İnsanı ister istemez ırkçı düşüncelere iten bu vahşeti yapanlar, gün gelsin ettiklerini bir bir çeksinler istiyorsun. Ama ne yazık ki ne ilahi adalet bir gerçek, ne de insanların ettiklerini çektikleri mekanizmalar. Hepsi sakinleştirme çabası. Peki işe yarıyor mu? Bende yaramıyor, bunu biliyorum. Sizi bilemiyorum.

Kitapta en çok hoşuma giden kısmı aşağıda paylaşıyorum. Amcamız en doğrusunu tek bir sayfa ile anlatmış. Neyin ne olduğunu işlerin başını ve sonunu o kadar güzel özetlemiş ki söylenecek bir söz yok. İşte en yalın gerçek budur!

filistin-joe-sacco-2

İyi okumalar.

Kitap adı: Filistin
Orijinal adı: Palestine
Yazar: Joe Sacco
Çeviri: Hilal Zeybek
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 296
Baskı: 2009
Tür: Çizgi Roman

Filistin – Joe Sacco

filistin-joe-sacco

Arka kapak;
Filistin, Birinci İntifada’nın devam ettiği 1991-92 yıllarında, Joe Sacco’nun Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerle geçirdiği iki aylık dönemi içeriyor. Sacco, İşgal Altındaki Topraklar’daki gündelik hayatı, Filistinlilerin mücadelelerini, aşağılanmalarını ve mahrumiyetlerini gözler önüne sererek anlatıyor. Ancak, duygusal açıdan ağır olan bu karmaşık konuyu alışılageldik biçimlerden farklı bir şekilde, çizgi roman öykücülüğünü röportajlarla birleştirerek bizlere sunuyor. Sacco’nun, Filistin deneyiminin can alıcı noktalarını aktaran unutulmayacak görsel tasvirlerine muhteşem bir kavrayış ve kayda değer bir mizah anlayışı eşlik ediyor.

“Etkileyici… alışılmadık bir özgünlüğe sahip, siyasi ve estetik bir eser.”
Edward W. Said

“Sacco’nun Filistin’i, baskı ve uzun bir işgal altındaki hayatların özünü dokunaklı bir biçimde kavrıyor. Her sayfası, işgalin farklı yönlerini –ölümler, yaralanmalar, idari tutuklamalar, bürokratik tacizler, ölüm mangaları, zorla el koyulan topraklar, işkence vb.– ele alan bir makaleye eşdeğer. Sacco elindeki malzemeyi büyük bir tutku, kavrayış ve ustalıkla sunuyor.”
Naseer H. Azuri

“Filistin… bir dâhinin başyapıtı…”
World Art

“Belli ki Sacco bu işi kaptı. Baş döndürücü sayfalara ve sağlam bir ritme sahip eserini ustalıkla işlemiş.”
Art Spiegelman, Maus’un Pulitzer Ödüllü yaratıcısı

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend