Fırtına – William Shakespeare

05 Kas Fırtına – William Shakespeare

Fırtına, Shakespeare’in bilinen son oyunu. Her ne kadar net bir bilgi olmasa da son ve veda oyunu olarak adlandırılıyor. Ölümünden (1616) beş yıl önce, 1611 yılında yazılmış ve aynı yıl sarayda oynanmış bir oyun. Basımı ise, 1623 yılında yapılmış. Fakat bu basım Shakespeare’in toplu eserleri basımında yer almış ayrı bir kitap olarak değil. Oyunun farklı bir havada olduğu da söylenenler arasındadır. Gerek karakterlerin çok yönlü ve farklı oluşu gerekse dine karşı olan isyanı oyunu diğer Shakespeare oyunlarından farklı bir yere getiriyor.

Eserin konusuna kısaca değinecek olursak; Milano Dükü Prospero’nun kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso’nun yardımlarıyla, Prospero’nun dükalığını elinden alır ve Prospero ile kızı Miranda’yı bir tekneye koyarak denizde bırakır. Prospero intikam almak için bir büyücünün elinden kurtardığı Ariel adlı cini ile birlikte Alonso, Antonio, Alonso’nun oğlu Ferdinand, kardeşi Sebastian ve öteki lordların içinde bulunduğu gemiyi alabora eder. Ama herkes yaşamaktadır kimseyi öldürmez. Sağ olarak tüm mürettebat karaya çıkar. Sonrasında Ariel, karaya vuran yolculardan Alonso’nun oğlu Ferdinand’ın Propero’nun mağarasına gitmesini sağlar. Burada gördüğü Miranda’ya aşık olan Ferdinand, ne görev verilirse verilsin yapmaya hazır bir kölesi haline gelir Prospero’nun. Ama Prospero ne kadar yüklenirse yüklensin bu aşkın ne kadar değerli olduğunu bilmekte ve bir şekilde desteklemektedir. Sonrasında ise olaylar gelişir ve herkesi azad eden Prospero, gerçek bir iyilik yapar.

Okudukça neden Shakespeare’in Shakespeare olduğunu anladığınız eşsiz eserlerden biri Fırtına.

İyi okumalar.

Kitap adı: Fırtına
Orijinal adı: The Tempest
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 136
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

firtina-william-shakespeare

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend