Fotoğraf Sanatında Kompozisyon – Sabit Kalfagil

09 Oca Fotoğraf Sanatında Kompozisyon – Sabit Kalfagil

Fotoğrafçılık ile uzun zamandır güzel bir flörtümüz var. Aslında biraz platonik idi. Ama artık bir ilişkimiz var ve bu ilişki profesyonelleşerek devam ediyor. Umarım ayrılmayız birbirimizden. Bu tip bir ilişkiye başlayan herkes gibi bende bu alanda ki uzmanları, üstadları büyük hocaları araştırmaya başladım. Karşıma Sabit Kalfagil hocamızın bu eşsiz eseri, Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon çıktı. Edinip, hemen verilenleri almaya başladım tabi. İşte size bu yazımda bu eserden bahsedeceğim.

Kitabı bir set halinde aldım. Üç Sabit Kalfagil kitabı, set halinde hem de çok uygun bir fiyata. Bu seti hazırlayan ve uygun fiyat yapan site ise adını vermek sitemediğim, hiç sevmediğim, zamanında beni çok üzen, çok popüler bir eticaret sitesinde buldum. Yaşattıkları sıkıntılar yüzünden hesabımı silmiştim, bu sebeple arkadaşıma aldırdım. Uygun fiyatı görünce arkadaşımda bu setten aldı. Bu güzel seti alır almaz, setin ilk okunması gerekeni olarak düşündüğüm Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon kitabını okumaya başladım. Kitap Sabit Kalfagil önsözleri ile başlıyor. Neyin nasıl olması gerektiği ile ilgili kısa bir sunum yapıyor bizlere. Kitapta nelere değinileceğini ve nasıl değinileceğini de bizlere anlatıyor. Sonrasında ise bölüm bölüm başlıklar halinde anlatmaya başlıyor büyük üstad.

Kitapta benim en çok hoşuma giden yan, sadece fotoğrafçılık değil, bakış açısı ve fotoğraf sanatının derinliklerinden de bahsedilmesi oldu. Klasik bir metod ile bakın bu bu şu da şu demek yerine, konunun neden öyle olduğu, neyin neye dayandığının da anlatılması oldu. Yüzeysel, olmuş olsun diye hazırlanan bilgisayar eğitim kitapları tadında olmaması beni çok mutlu etti. Bir an o korkuya kapılmadım değil ne yalan söyleyeyim. Ama daha ilk birkaç sayfada, profesyonellik, bilgi ve birikim sizi olduğunuz yere çiviliyor ve oku bu kitabı dedirtiyor.

Örneğin fotoğrafçılık ile ilgili en çok kullanılan kelimelerden biri olan zamanlama hakkında çok güzel bir tanımlama yapıyor Sabit Kalfagil. Genelde bilinenin aksine, birçok kilişeleşmiş sözün, gerçekte nasıl olması gerektiğini, neyin nasıl kullanılmasının daha doğru olduğunu bizlere nedenleri ile açıklıyor. İyi bir fotoğrafçının, konuyu görür görmez fotoğrafını çekmeden önce hangi açının daha iyi olacağını hesaplaması, günün hangi saatinde o açının daha doğru bir ışıkla konuyu aydınlattığını ya da aydınlatmadığını -ihtiyaca göre- bizlere nedenleri ile açıklıyor.

Birçok platformda denildiği gibi sadece fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin değil, herkesin, özellikle görsel sanatlara olan bakışını zenginleştirmek isteyen herkesin okuması gereken eşsiz kalite olan, nadir eserlerden biri bu kitap. Şimdididen iyi okumalar.

Kitap adı: Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon
Yazar: Sabit Kalfagil
Yayınevi: İlke Kitap
Sayfa: 216
Baskı: 2014
Tür: Fotoğraf, İlgi

fotograf-sanatinda-kompozisyon-sabit-kalfagil

Arka kapak;
Uygarlık tarihi ile yaşıt öteki sanatların ürünlerinin nesnel bir yöntemle değerlendirilmesi, ancak geçtiğimiz yüzyılda başlayabilmiştir. Bu yüzyılda da yol alan bu çalışmalar, sanat tarihine gerçek bilimsel kişiliğini kazandırmıştır. Buna bakarak genç fotoğraf sanatının henüz bilimsel bir sistematiğe ve nesnel ölçütlere sahip olmamasını yadırgamamak gerekir. Bu konuda sağlıklı genellemelerin yapılabilmesi, fotoğrafın uzun deneyler geçirmesine ve kıdem kazanmasına bağlı görünüyor. Batıdaki fotoğraf yayını bolluğu içinde fotoğraf sanatı ve estetiğine ilişkin olanların azlığı ilgi çekicidir. Ülkemizde ise fotoğrafa ilişkin kitaplar iki elin parmakları ile sayılacak gibi. Bunların arasında bir “Kompozisyon” kitabının bulunması övünülecek bir olay. Gözden geçirilmiş yeni baskısı 10 Şubat da dağıtılıcaktır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

3 Yorum
 • Ahmetguner74@gmail.com'
  Ahmet
  Posted at 02:03h, 26 Haziran Yanıtla

  Bu kitabı nereden temin edebilirim.

  • Metin Yılmaz
   Posted at 10:54h, 26 Haziran Yanıtla

   Merhaba,
   Kitapyurdu.com ve Babil.com da var bu sitelerden temin edebilirsiniz.

 • birisi@oburusu.com'
  Abdullah Birisi
  Posted at 18:27h, 14 Temmuz Yanıtla

  Babil.com da tükenmiş,yok satıyor site.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend