Gazze’nin Dipnotları – Joe Sacco

25 Ağu Gazze’nin Dipnotları – Joe Sacco

Bir mükemmel çizgi tarih daha Joe Sacco’dan. Uyarmalıyım yer yer sinirleriniz dayanmayacak, içiniz burkulacak. Ama yapacak hiç bir şeyinizin olmadığını görünce çok daha fazlasını yaşayacaksınız içinizde. Tüm dünyanın seyirci kaldığı, amerikanın, ingilterenin ve isreal terörist ülkenin yaptığı katliamların sadece küçük bir kısmını göreceksiniz. Sürekli bize soykırım yapıldı diye dolaşan bir ırkın masum insanları nasıl katlettiklerini, gerçek soykırımı nasıl yaptıklarını göreceksiniz. Yalanlarla dolu dünyamızda barış ve demokrasi götürüyoruz diyen amerikanın aslında ölümden başka bir şey götürmediğini göreceksiniz. İçinizde uyanan nefretin ne orada ki masum insanlara ne de size bir faydasının olmadığını, ama nefretten başka bir şeyin barınmadığını göreceksiniz içinizde.

Kısacası bu kitapta çok şey göreceksiniz. Hem de çok fazla şey görecek ve bu gördüklerinizden hoşlanmayacaksınız. Ama hoşlansanızda hoşlanmasanızda bu olaylar oldu ve olmaya da devam ediyor. Katliamlar sürüyor ve sürecek gibi görünüyor. Bitmesi muhtemel değil. Dünyamız ne yazık ki sandığımız kadar güzel, iyi ve ahlaklı değil. Yaşam hakkı bazılarımız için alınması imkanlı bir hak değil. Hatta bazı haklar için savaşsanız bile almanız imkanlı değil. Çok zaman önce bu hak onlardan alınmış oluyor.

Bu kitabı sadece alıp okumak değil, insanlara hediye olarak da almak lazım diye düşünüyorum. Çünkü insanların bu konuda olan bilgisizliğine az biraz da olsa iyi gelir diye düşünüyorum. Hoş, bilgilensek de bilgilenmesek de elimizden hiç bir şey gelmiyor. Masum insanlar her zaman kaybetmeye mahkum oluyorlar. Kaybettikleri ise kimilerine göre bir oyun, kimilerine göre ise hayat. Hem de bir daha asla gelemeyecekleri bir hayat.

İyi okumalar.

Kitap adı: Gazze’nin Dipnotları
Orijinal adı: Footnotes in Gaza
Yazar: Joe Sacco
Çeviri: Hilal Alkan Zeybek
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 416
Baskı: 2012
Tür: Çizgi Roman

Gazze’nin Dipnotları – Joe Sacco

Arka kapak;
“Joe Sacco’nun mükemmel, insanın içini acıtan savaş röportajı kitapları…[Sacco], bir kitabın yaşamlarımız için ne kadar hayati olabileceğini gösteriyor.”
New York Times Book Review

“Sacco, hayranlık uyandıracak kadar yetenekli.”
Charles Shaar Murray, Independent

“Son yirmi yılın en orijinal çizgi romancılarından biri”
Duncan Campbell, Guardian

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend