Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov

23 Kas Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov

Genç Bir Doktorun Anıları, doktorluk yapmış bir yazar olan Mihail Bulgakov’un, perifere atanmış tecrübesiz bir doktorun karşılaştığı vakaları, zaman zaman mücadele etmek zorunda kaldığı batıl inançlar ve ön yargıları paylaştığı anı defteri tadındaki öyküleri barındırıyor. Bu öykülerin çoğu, yazıldığı dönemde, tıp dergilerinde tefrika edilmiş aynı zamanda.

Hikayelerin dili sade, sürükleyici; betimlemeler tam yerinde ve karakterle kolaylıkla bağ kurabiliyorsunuz. Belki de bu alanda ilerlemeye çalıştığımdan, kitaptaki anlatıcıyla benzer korkuları taşıdığımı fark ettim zaman zaman ve hikayeleri büyük bir açlıkla okuduğumu söyleyebilirim. O kadar gerçekçi ve içten anlatılmıştı ki olaylar, zaman zaman okumaktan da öteye geçip yaşıyormuşum hissine kapıldım.

Aynı zamanda hikayelerde anlatılan vakalar, insanlığa dair çok yerinde tespitler, insan olmaya özgü korkular, endişeler öyle bir dengeye oturtulmuş ki; mesleği, yaşam tarzı ya da ilgi alanı ne olursa olsun herkesin severek okuyacağı bir roman çıkmış ortaya.

Mihail Bulgakov’un okuduğum ilk kitabıydı, iyi ki de okumuşum ve yazarın diğer kitaplarını da okumayı iple çekiyorum.

Gözüm kapalı tavsiye ederim, herkese iyi okumalar, sevgiler…

Genç Bir Doktorun Anıları - Mihail Bulgakov

Not: Kitabın “A young doctor’s notebook” adlı mini-diziye uyarlandığını an itibariyle öğrendim 🙂 Baş rolünde Daniel Radcliffe, nam-ı diğer Harry Potter var. Uzun bir süre önce arkadaşımın tavsiye ettiğini hatırlıyorum ancak tıp dizilerine karşı olan ön yargım nedeniyle izlememiştim. Sırf bu kitaptan uyarlama olduğu için izleyeceğim en yakın zamanda 🙂

Kitap adı: Genç Bir Doktorun Anıları
Orijinal adı: Zapiski Yunogo Vracha
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Tuğba Bolat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 168
Baskı: 2015
Tür: Roman

Genç Bir Doktorun Anıları - Mihail Bulgakov

Arka kapak:
Devrim zamanı Rusya… Karakışı aratmayacak kadar soğuk, kasvetli bir eylül günü, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş bir doktor, şehirde çoktan unutulmuş geleneklerin ve boş inançların hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya gelir. Devrim, büyük şehirlerin merkezlerinde hayatı ve zihniyetleri altüst ederken, bu genç doktor ülkenin ücra bir bölgesinde kadercilikle ve batıl inançlarla zorlu bir mücadeleye girişir. Zor bir doğum, hassas bir cerrahi müdahale, uzaktaki bir hastaya ulaşabilmek için şiddetli bir kar fırtınasına rağmen göze alınan bir yolculuk, ağrılarını dindirmeye çalışırken morfinman olan bir meslektaş… Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşür

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend