Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov

03 Eyl Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov

Ülkemizde fazla bilinmeyen yazarlardan olan Mihail Bulgakov’un okuduğum ilk eseri. Dönemin Rusya’sını çok iyi bir dilde betimlediğini ve anlatımının esprili olduğunu duymuştum. Fakat bu kadar mükemmel bir esere imza atmış olacağını bilmiyordum. Okuduğum her sayfada kendisine olan saygım arttı. Bir kaç hikaye sonrasında yapılan anlatımlarda ise şaşkınlığımın üst düzeylerinde buldum kendimi. Tabi bu kadar etkileyici bir dilde yazılmasının en büyük etkenlerinden biri de kitabın çevirisi şüphesiz. Tuğba Bolat’a sevgi ve saygılarımızı sunuyor, İş Bankası Kültür Yayınları’na da teşekkür ediyoruz.

Kiev Üniversitesi Tıp Fakültesi 1915 yılı mezunu olan Mihail Bulgakov, 1920 yılında doktorluğu bırakmaya karar vererek yazarlığa yönelir. Doktorluk yaptığı döneme ait anılarını ise biriktirir ve parça parça öyküler halinde yayına almaya başlar. Bu öykülerden Horozlu Havlu, Tipi, Çelik Soluk Borusu, Zifiri Mısır Karanlığı, Ters Vaftiz, Kayıp Göz, Yıldız Döküntü, Morfin, Ben Birini Öldürdüm isimli 9 öykünün yer aldığı eseri ise, Tuğba Bolat tarafından çevirisi yapılır, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından da yayınlanır. Bizlere ise bu eseri okumak düşer.

Kitaba daha ilk başladığınızda sizi içeri çekmeye başlıyor ve hayal dünyanızda anlatılan mekanı canlandırıyor ve yaşamaya başlıyorsunuz. Elektriksiz ortamlar, karlı yollar, tipi yüzünden göz gözü görmez köy atmosferi, çaresizliğin kol gezdiği hastahane koridorları, hepsi bir bir işliyor içinize. Sonrasında doktorumuzun anıları daha acılı daha ameliyatlı ve daha hızlı ilerlemeye başlıyor. Tabi bu hıza bizde katılıyoruz. Her öyküsünde biraz daha genç doktor gibi olmaya başlıyoruz. Özellikle genç bir kızın parçalanan bacağı ile ilgili olan bölümde inanın içim çekildi. Neden derseniz parçalanmış bir bacak ve bunu düzeltmeye çalışan kişi yerine kendimi koyarak okudum da ondan. Evet böyle düşününce oldukça iç kaldırıcı bir durum. Fakat diğer bir yandan da o gencecik insana yardım etme isteği, onu yaşama döndürme ve aylar sonra karşınıza gelip ışıl ışıl gözlerle baktığını görmenin ne kadar güzel olacağı duygusunu yaşıyorsunuz. Evet belki bir doktor olmadığımdan bu gibi bir durumda ne kadar tecrübesiz ve ne kadar ne yapacağını bilemez bir durumda olacağım kesin. Fakat genç doktorumuzda teknik bilgisi haricinde herhangi bir deneyimi olmadığından benzer bir hale sürükleniyor. Daha kötüsü ise bir an öl artık öl de kurtulalım gibi davranıyor ve bunu dile getiriyor kendi içinde. Evet doktorumuz yer yer kendisi ile sohbet halinde. Herhangi bir zararı yok kimseye ya da kendisine. Kendi kendine bir durum bu. Ama sonra işler yolunda gidiyor ve kız kurtuluyor. Tabi hayatına tek bir bacakla devam etmesi gerekiyor. Sadece bu hikayede bile beni derinden etkileyen kitapta ilerleyen bölümlerde çok ama çok daha etkileyici bölümler var. Kitap severlere şiddetle tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Genç Bir Doktorun Anıları
Orijinal adı: Zapiski Yunogo Vracha
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Tuğba Bolat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 168
Baskı: 2015
Tür: Roman

genc-bir-doktorun-anilari-mihail-bulgakov-2

#Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail Bulgakov #Genç Bir Doktorun Anıları #Mihail Bulgakov

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend