Genç Prens’in Dönüşü – Alejandro Guillermo Roemmers

22 Şub Genç Prens’in Dönüşü – Alejandro Guillermo Roemmers

Büyük bir ihtimal herkes Saint Exupery’nin “Küçük Prens” kitabını okumuştur. Bu blogda hakkında bir şeyler karaladığım “Genç Prens’in Dönüşü” ise Roemmers’ın Küçük Prens kitabı hakkında aklında oluşan sorular vasıtasıyla oluşmuş. Roemmers kitabının girişinde belirttiği gibi; “Bir zamana kadar, nefretin, anlayışsızlığın, dayanışmadan yoksun materyalist bir varoluş algısının ve daha başka birçok tehdit unsurunun, Prens’in bu dünyada yaşamasına engel olduğunu kavrayamadım. Birçok kez ben de senin gibi kendime sordum: Bu özel çocuk aramızda yaşamaya devam etseydi ne olurdu? Ergenlik yılları nasıl geçerdi? Kalbinin sükûnetini nasıl muhafaza edebilirdi? ” şeklindeki düşüncelerle bu kitabı yazmış.

Saint Exupery’nin akrabası olan Bruno d’Agay bu kitap hakkında şunları söylüyor: “Bu kitap bizlere Genç Prens’in, Patagonya’nın ıssız ve terk edilmiş topraklarında gerçekleştirdiği yolculukta, hiçliğin ortasında bulunan ayrıcalıklı bir yetişkinin, bir gençle yaptığı konuşmalar sayesinde, görünenin ötesine geçme hikâyesini anlatıyor. Sonunda bu genç adam, geçirdiği değişimle birbirlerinin algılama biçimlerini farklılaştırıyor; tüm bunları basit ve anlaşır metafizik sorularla yapıyor. Bu kitap, gençler için yolun başlangıcı; bu yolda kaybolduklarına inanan yetişkinler içinse öze dönüş. “Genç Prens’in Dönüşü”, ümitvar olma mesajını yaymayan bir eğitim sistemine karşı duran, başarısız politik yapıları reddeden 21.yy toplumunda, büyük bir değişiklik gerçekleştirmek azmiyle yola çıkmış bir adam tarafından yazılmış bir öğreti kitabı, bir şans. Hiçbir zaman terk etmememiz gereken şeyler hatırlatıyor bu kitap bize: İnsan sevgisi, kardeşlik, eğitim, aile gibi medeni toplumları güçlendiren değerleri.”

El Pais de şöyle söylüyor: “O büyüseydi ne olurdu? Bir gence dönüşseydi? Yine masumiyetini koruyabilir miydi? Günümüz dünyasının yiten değerlerine, savaşlara, yaşanan acılara ve hastalıklara nasıl cevap verirdi? İşte A.G.Roemmers aklında bu sorularla kendini dokuz gün dokuz gece bir odaya kapatarak ‘ruhunun derinliklerinden’ çıkacak bir hikâye yazmaya koyuldu.”

Şunu söylemekte fayda var ki, okumadıysanız önce “Küçük Prens”i okuyup sonra “Genç Prensin Dönüşü”nü okumalısınız. Çünkü yazar bu kitabı Küçük Prens’in devamı niteliğinde yazmıştır.

genc-prensin-donusu-alejendro-guillermo-roemmers-3

Kitaptan birkaç alıntı;

“…sonuçta hayatın amacı da tam olarak budur aslında, tecrübe etmek ve hissetmek. Önümüze çıkan engeller karşısında, özünü koruyarak değişik yeni şekillere girebilir hayat; durmadan akışın yönü ve yatağının genişliği değişen bir nehir gibi. Burada önemli olan, algılarımızın açık olması; sevme, var olma, keyif alma ve yaratma yetilerimizi sonuna kadar kullanabilmemizdir. Bulunduğumuz anı ve yeri yaşayarak bilinçli ve açık olmalıyız. Ne geçmişe ne de geleceğe takılı kalmanın bir faydası yoktur.”

“Evet, birçok soru var, ama hiçbiri kutsallığa dair sorulanlar kadar büyük bir nefret uyandırmadı; bu da insanların diğerlerine karşı hoşgörüsünün ne kadar da eksik olduğunu gösteriyor sanırım. Hatta son zamanlarda bundan da kötü bir şey yaşanıyor: İnsanlar artık zihinlerinin sessiz köşelerinde Tanrı’yı aramıyorlar bile, neden hayatta oldukları umurlarında değil gibi.”

genc-prensin-donusu-alejendro-guillermo-roemmers-2

Kitabı bir cümleyle özetleyecek olursak; yaşadığımız dönemde geri kazanılması gereken basit fakat derin insani değerlerin hikâyesi…

Kitap adı: Genç Prens’in Dönüşü
Orijinal adı: El regreso del Joven Príncipe
Yazar: Alejendro Guillermo Roemmers
Çeviri: Deniz Torcu
Yayınevi: Timaş
Sayfa: 128
Baskı: 2013
Tür: Bilim Kurgu, Roman

#Genç Prens’in Dönüşü – Alejendro Guillermo Roemmers #Genç Prens’in Dönüşü #Alejendro Guillermo Roemmers

Kitap Etiketleri:
Yağmur Yılmaz
a.yagmuryilmaz@hotmail.com

2000 doğumlu okuyucumuz Yağmur Yılmaz, Bursa'da lise öğrenimi görmekte. Kitap okumayı çok seven Yağmur Yılmaz, araştırmacı ve sürekli olarak kendini geliştirerek yeni şeyler öğrenmekte.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend