Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

07 Kas Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

Genç Werther’in Acıları, Johann Wolfgang Goethe tarafından kaleme alınmış bir eser. Genç Werther’in, karşılıksız aşkına yazdığı mektuplardan oluşan kitap, insanın içini burkabilecek güzellikte sözleri barındırıyor içinde. O kadar güzel sözler ki bunlar, bazen okuduktan sonra boşluğa bakıp kalıyorsunuz. Belki de o boşluk kadar boş olduğumuzu anlıyoruz.

İnsanın içinde boşluk açıp, o boşlukta dolaştıran türde kitapları çok seviyorum. Bizlere ne kadar basit, ne kadar hiç bir şey olduğumuzu hatırlatıyorlar. Çok fazla büyütmeden her bir karşılaştığımızı, zamanımızı en iyi en mutlu şekilde çevremize huzur saçarak mutluluk saçarak yaşamamız gerektiğini hatırlatıyorlar. Tabi bu bana göre böyle sizleri bilemiyorum. Ama inanın bir kez bu açıdan baktığınızda, bu tür kitapların açacağı kapılara inanamazsınız. Evet, biraz farklı bir yere doğru götürdüm konuyu ama hissettirdiği böyle. Üstüne bir de Nils Frahm’dan Less dinleyince tam ağızlara layık türden şölen oluyor.

Genç Werther’in Acıları, çok duygusal bir adamın, çok duygusal mektupları gibi görünse de sadece birer mektup değil, bizlere gönderilmiş bir mesajlar yığını gibi. Kitabın tanımı yapıldığında karşılaşılacak kitap ile hissedilen kitap arasında çok fazla fark var emin olun. Belki bu okunduğu zamana, belki bu insandan insana değişebilir, bilemiyorum ama bende açtığı boşluk böyle oldu. Bana verdiği tat ya da acı da denebilir. Aslında hoş bir kaç an yaşattı o yüzden acı demek ne kadar doğru bilemiyorum. Belki acı da bir tat olarak karşımıza çıkıyor bazı ruh hallerimizde.

Kitabın bütününden çok daha fazla etkileyen bazı sözler var ki asla unutulmayacak ve unutulmaması gereken;

“Ah, insan öyle fani ki, yaşadığından gerçekten emin olduğu bu dünyada bile, varlığının tek bir gerçek iz bıraktığı bu dünyada bile, sevdiklerinin ruhunda ve hatıralarında o da sönüp kaybolacak, hem de çok çabuk!”

“…bazen bir anlığına beni yerimden sıçratıp kendime getiren bir cesarete kapılıyorum, o an nereye gideceğimi bilsem, koşa koşa gideceğim…”

Sonuç olarak Genç Werther’in Acıları, Johann Wolfgang Goethe’nin mutlaka okunması gereken bir eseri.

İyi okumalar.

Kitap adı: Genç Werther’in Acıları
Orijinal adı: Die Leiden des jungen Werthers
Yazar: Johann Wolfgang Goethe
Çeviri: Mahmure Kahraman
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 126
Baskı: 2016
Tür: Roman

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

Genç Werther'in Acıları - Johann Wolfgang Goethe

Arka kapak;
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832): Alman edebiyatının dünyaca ünlü, en önemli yazarlarındandır. Hukuk eğitimi alan ve resim sanatına da ilgi duyan Goethe, doğa bilimleriyle de uğraşmış, araştırmalar yapmış, yazılar yazmıştır. Dünya görüşünü ve sanat anlayışını aktardığı Şiir ve Hakikat en dikkati çekici eserlerinden biridir. Ayrıca Roma Ağıtları, Faust ve pek çok eseri yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş, yazarın yüzyıllar süren edebi ününü pekiştirmiştir. 1774 yılında yazdığı Genç Werther’in Acıları daha önce şiirleri ve oyunları yayımlanan Goethe’nin ilk romanıdır. Eser büyük bir ilgiyle karşılanmış ve 25 yaşındaki yazara kısa sürede bütün Avrupa’da ün kazandırmıştır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • esmaniceturkiyee@gmail.com'
    Nice Türkiye
    Posted at 13:10h, 19 Aralık Yanıtla

    Sitenizi hayranlıkla takip ediyorum. Tebrik ederim sizi….

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend