George Dandin – Moliere

06 Oca George Dandin – Moliere

Moliere’den insanı gülmek ve sinirden kudurmak arasında bırakan, gülümseten, düşündüren, hayran bırakan bir eser: George Dandin. Başka bir deyişle: Bir koca nasıl rezil edilir?

Kadını ve erkeği, ikisi arasındaki ilişkileri, kadın ve erkek arasındaki farkları, komik ve sade bir oyun sayesinde izleme imkanı buluyorsunuz. Aslında günümüzde soylu-alt tabaka ayrımı artık kalmadı. Ama günümüzde dahi farklı sosyal sınıftan gelen insanların evliliğinde görülebilecek sorunlara ayna tutuyor bu eser. Ve insana, aradan geçen yüzyıllar kadın ve erkek arasındaki ilişkileri pek değiştirmemiş dedirtiyor.

George Dandin alın teriyle çalışıp zengin olmuş bir köylüdür fakat bulunduğu tabakadan dolayı mutlu değildir, bu yüzden de soyluların arasına girebilmek için para karşılığı soylu bir kadınla evlenmiştir. Fakat bu soylu kadın, George Dandin’i göz göre göre aldatmaktadır. George Dandin bu ihaneti karısının ebeveynlerine kanıtlama derdindedir. Fakat gözden kaçırdığı bir şey vardır: bir kadınla mücadele etmek sandığı kadar kolay değildir. Karısı Angelique, her türlü şüpheyi kendi lehine çevirmeyi başaracak ve George Dandin’i trajikomik bir olaylar silsilesine sürükleyecektir.

Severek ve tek solukta okudum. Kısacık olmasına rağmen insanda hoş bir tat bırakan, kolay kolay unutulmayacak bir kitap. Okursanız eğer keyif alacağınızı umuyorum, sevgiler…

Kitap adı: George Dandin
Orijinal adı: George Dandin
Yazar: Moliere
Çeviri: Sema Kuray
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 78
Baskı: 2011
Tür: Tiyatro

george-dandin-bir-koca-nasil-rezil-edilir-moliere

Arka kapak;
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi yaptı, bir süre sonra barodan ayrıldı. Oyunlarında insan gerçekliğini hayranlık verici bir derinlikle sergiledi. Yazdığı pek çok büyük komedya ile tanınan yazar, tiyatroda trup yöneticisi ve oyuncu olarak da çalıştı. 1668 yılında sahnelenen George Dandin Molière’in Versailles şenlikleri için yazdığı ve yapısında baleye yer verilmiş bir oyundur. Yazar bu eserinde kadın erkek ilişkilerini ve farklı sosyal sınıflardan gelen insanların evliliklerinde karşılaşılan sorunları ele almıştır. Bir fars olarak da nitelendirilen
George Dandin bazı eleştirmenlerce Molière’in en özgün, en gözü pek eseri sayılmaktadır.

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend