George Dandin – Moliere

05 Eki George Dandin – Moliere

Moliere ve mükemmel bir tiyatro! Ne yazılabilir bilemiyorum. Bakalım başladım yazıya umarım iyi bir şeyler çıkartabilirim. Böylesi bir eser için böylesi iyi bir yazar için ne denebilir ki? Sadece mükemmel denir herhalde. Kitabı çok beğendim ve bir solukta okudum. Böylesi bir olayı o kadar güzel o kadar komik ve aslında içinde barındırdığı trajediyi o kadar net bir şekilde dile getirmişki hayran kalmamak mümkün değil.

Oyunumuzun konusu aldatılan bir koca ve aldatan kadın. Tabi başka kimseler de var. Aldatan kadının asilzade (!) anne ve babası, uşaklar ve tabi kazonova erkek. O da asil. Zaten herkes asil ama ne hikmetse bu asilliklerini bir yerlere koymuşlar bulamıyorlar. Zengin köylü George Dandin, soyu lordlara dayanan Angelique ile evlidir. Fakat bu evlilik tamamen plan programdan ibarettir. George Dandin, asil bir aileye girmek için, çocuklarının asil bir aile adı ile büyümesi için yapılmış bir plandır. Hiç mutlu değildir George Dandin. Fakat ebeveynler bu evlilikten memnun, hiçbir sorunun olmadığı sanıp, onlara ne kadar iyi bir kızları ve damatları olduğunu söylemektedirler. Ne kadar edepli, seviyeli ve asil bir evlilikleri vardır. İffetin vücut bulmuş halidir Angelique! Fakat Angelique, aşığı asiller asili Clitandre ile gizli gizli haberleşiyor, buluşuyordur. George Dandin bunu, aşıkların habercisinden öğrenir. Anne babaya durumu kanıtlamaya çalışır fakat başarılı olamaz. Haklıyken haksız duruma düşer. Bir koca nasıl rezil edilir? Sorunun net cevabı gibidir olanlar.

Moliere’in bu eğlenceli oyununu hem okuyun hem izleyin. Ben de henüz izlemedim ama bir yerlerde sahnelenirse hemen gideceğim izlemeye.

İyi okumalar.

george-dandin-moliere-2

Kitap adı: George Dandin
Orijinal adı: George Dandin
Yazar: Moliere
Çeviri: Sema Kuray
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 78
Baskı: 2011
Tür: Tiyatro

#George Dandin – Moliere #George Dandin #Moliere #Hasan Ali Yücel Klasikleri

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend