Gerçeğin Büyüsü – Richard Dawkins

10 Eki Gerçeğin Büyüsü – Richard Dawkins

Richard Dawkins’in okuduğum ilk kitabı Gerçeğin Büyüsü çok iyi hazırlanmış, bir çok hurafe ve söylencenin, gerçekte ne oduğunu ya da olmadığını anlatan güzel bir kitap. İlk olarak bize anlatılan söylenceleri veriyor sonrasında ise gerçekleri sıralıyor. Bilimin cevap veremediği daha doğrusu henüz veremediği şeyler ile ilgili son derece uydurma bilgilere girmeyin diyor.

Günümüzde insanlık ne kadar ilerlemiş olsa da hala bir zamanlar olduğu varsayılan yalanlara inanıyor ve inandırılması için çalışılıyor. O kadar organize bir biçimde bu yapılıyor ki bir şekilde insanlar bu mucizelere ya da hurefelere kanıyor.

İşte bu saçmalık derecesine gelen ve inanılması çok güç olan bu söylencelere Richard Dawkins tek tek cevap vermiş bu kitapta. Okunmasını ve okutulmasını tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Gerçeğin Büyüsü
Orijinal adı: The Magic of Reality: How We Know What’s Really True
Yazar: Richard Dawkins
Çeviri: İstem Fer
Yayınevi: Kuzey Yayınları
Sayfa: 282
Baskı: 2017
Tür: Bilim

Gerçeğin Büyüsü – Richard Dawkins


Arka kapak;
Büyünün pek çok çeşidi var. Doğaüstü büyü, atalarımızın bilimsel yöntemi geliştirmeden önce dünyayı açıklamak için kullandıkları büyüdür. Eski Mısırlılar gecenin varlığını, tanrıça Nut’un güneşi yutmasıyla açıklamışlardı. Vikingler gök-kuşağının, tanrıların dünyaya uzanan köprüsü olduğuna inanıyorlardı. Japonlar depremleri dünyayı sırtında taşıyan dev bir kedibalığının kuyruğunu sallamasıyla açıklıyorlardı. Bunlar büyü içeren, sıradışı masallar. Ama bir başka büyü türü daha var ve bu büyü bu sorulara gerçek cevaplar keşfederken yaşadığımız keyifte yatıyor. Bu sözünü ettiğim, gerçeğin büyüsü, yani bilim.

Zeki düşünce deneyleri, göz kamaştıran resimler ve ağzınızı açık bırakacak gerçeklerle Gerçeğin Büyüsü şaşırtıcı derecede geniş bir yelpazedeki doğa olaylarını açıklıyor. Madde neden yapılmıştır? Evren kaç yaşındadır? Tsunamilere neden olan şey nedir? Neden bu kadar çok çeşit bitki ve hayvan var? İlk kadın veya erkek kimdi? Bu kitap sadece bilimsel ipuçlarını bulup çıkarmakla kalmayan, okuyucuyu da bir bilimci gibi düşünmeye teşvik eden çar-pıcı bir dedektiflik hikayesi.

“Benden sıklıkla gençler için güzel bilim kitapları önermem istenir. Bundan sonra tereddüt etmeme gerek kalmadı. Gerçeğin Büyüsü, çok az bilinen gerçekleri çok yay-gın olarak inanılan masallardan ayırırken evren hakkında hepimizin merak ettiği soru-lara değinen güzel, kolay anlaşılır ve geniş çaplı bir kitap sunuyor. Bu nedenle, belki de bilimi popülerleştirme işini en iyi yapan kişi olan Dawkins’in ustaca ve edebi üslubuyla yazılmış ve Dave McKean tarafından nefis bir şekilde resimlendirilmiş bu kitap her yaştan insan için etkili bir kaynak olmalı. İnsan başka ne isteyebilir ki?”
-Lawrance Krauss,

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • sorudestek@hotmail.com'
  Mehmet Kaplan
  Posted at 22:31h, 20 Nisan Yanıtla

  konusu oldukça güzel

 • kaplanselinn@gmail.com'
  Selin Kaplan
  Posted at 17:12h, 17 Şubat Yanıtla

  çok güzel bir yorum olmuş, en kısa zamanda okumayı istiyorum. Teşekkürler

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend