Gertrud – Hermann Hesse

10 Oca Gertrud – Hermann Hesse

Kuhn, duygusal, sakin ve çekingen bir müzik öğrencisidir. Hayatı güzel bir şekilde ilerler ta ki sevdiği kız Liddy bir kış gecesi onu tehlikeli bir tepeden kızakla kaymaya ikna etmesi ve Kuhn’nın sol ayağının felç olmasına kadar. Zaten çekingen olan Kuhn evden dışarı pek çıkmamaya ve evde tek başına besteler yapmaya başlar. Bu besteleri hocaları çok beğenir ve opera sözü yazan birinden sözler alarak aryalar bestelemeye başlar.
Son eğitim yarıyılında başarılı opera sanatçısı Heinrich Muoth ile tanışır ve aralarında sağlam bir dostluk başlar. Muoth’un referansıyla zengin bir fabrikatör ve aynı zamanda bir müziksever olan Imthor’un villasında keman çalar ve bu sırada fabrikatörün kızı Gertrud ile tanışır. Onun söylemesi için bir opera besteler ve onunla birlikte evde çalışmaya başlarlar, kızın babası da buna göz yumar. Bu çalışmalarda Kuhn iyice Gertrud’a âşık olur.
Operanın bir bölümünde erkek bir vokale ihtiyaçları vardır bu yüzden Muoth’u çağırır. Gertrud, Muoth’u çok soğuk bulduğu için ondan hoşlanmamaktadır ve ilk çalışmalarında Gertrud çok isteksizdir ancak biraz tanıştıktan sonra Gertrud, Muoth’a karşı yumuşar ve sonunda onu arzulamaya başlar.
Kuhn yine çekingenliğinin kurbanı olur ve bu ilişkiye başta karşı çıkamaz. Karşı çıkmaya kalktığı sıraysa Gertrud ve Muoth evlenmeye karar vermişlerdir. Bu sırada Kuhn’ın babasının ölüm haberi de gelir ve Kuhn annesine destek olmak için memleketine döner.
Kuhn hala neden yaşadığına anlam veremez ancak intihar da edemez ve çok farklı duygular içinde başkente operayı sergilemeye gider. Gittiğinde Muoth ve Gertrud evlidir ancak pek mutlu değillerdir yine de operayı sergilerler. Konserden sonra Gertrud babasının evine gider biraz rahatlamak için.
Bu sırada da Kuhn, Muoth ile kalmaya başlar. Muoth eskiden de çok içmektedir ancak artık çok daha fazla içmeye başlamıştır. Muoth, Kuhn’ı sevmektedir ve onun için güzel bir akşam yemeği hazırlatır. Güzel vakit geçirirler ancak Muoth o gece kendi canına kıyar.
Gertrud babasıyla birlikte yaşamaya başlar ve Kuhn’ı sadece Muoth’un cenazesinde görür ve kitap burada biter.

Birçok şiir, roman ve denemeler kaleme almış olan Hermann Hesse’nin romanlarından biri olan Gertrud.
Öncelikle kitabın tek nefeste biten bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Kitap Kuhn’ın ağzından anlatılmış ama Kuhn her olayda geri planda tutulmuş. Buna rağmen Kuhn’ın hissettiklerini hissettim okurken. Sanırım bunun bir sebebi de Kuhn’ın çok duyusal olmasının bizim empati yapmamızı kolaylaştırıyor olması.
Muoth ise hiçbir şeyden tat alamayan, sarhoş ve tutarsız biri olarak karakterize edilmiş ve neredeyse onu bir öcü olarak tasvir edeceğim. Ama içten içe kitabın sonuna doğru ona acımaya başladım ve ölmesine -daha doğrusu kendi canını almasına- çok üzüldüm ve kitabın kapağını kapatırken Muoth’un neden öyle bir şey yaptığını ve ne kadar iyi bir dost olduğunu anladım.
Kitap biraz karamsar gibi gözükebilir ve sanırım tek kötü yanı bu ancak kitabın tüm sayfalarını okumakla kitap bitmiyor ve insanın kafasında inanılmaz bir etki bırakıyor…

Kitap adı: Gertrud
Orijinal adı: Gertrud
Yazar: Hermann Hesse
Çeviri: Kâmuran Şipal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 186
Tür: Roman

#Gertrud – Hermann Hesse #Gertrud #Hermann Hesse

Kitap Etiketleri:
Süheyl Yılmaz
m.suheyl98@gmail.com

1998 Ankara doğumlu, İMKB Fen Lisesi'nde öğrenci olan okuyucumuz, hayatının büyük kısmını müziğe ayırmış durumda. Zamanının kalan kısımlarında ise kitap okumayı seviyor. Eğitim verebilecek seviyede gitar çalabilen Süheyl, aynı zamanda okul grubunda gitarist olarak yer alıyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend