Gömülü Şamdan – Stefan Zweig

23 Mar Gömülü Şamdan – Stefan Zweig

Stefan Zweig az yazıp öz yazan, az yazıp çok etkileyen yazarların başında geliyor şüphesiz. Okuduğum her kitabı beni çok fazla etkiledi ve her seferinde bu yazara olan hayranlığım büyüdü. Geçenlerde yazarın, genel tarzının dışında bir konu seçtiği “Gömülü Şamdan” adlı eserini okudum.

Tarih içinde farklı yerlere savrulan fakat Yahudiler için önemini yitirmeyen, Menora adlı yedi kollu kutsal bir şamdan vardır. Roma yağmalandığında bu şamdan vandalların eline geçer ve o dönemde hor görülen Yahudiler, bu şamdanın ellerinden kayıp gitmesine göz yummak zorunda kalırlar. O zaman için küçük bir çocuk olan Benjamin, büyür, seksen küsur yaşına gelir ve şamdanı gözleriyle gören son insan haline gelir. Şamdanı aramak ve yeniden Yahudilere vermek görevi için seçildiğine inandırılır etrafındakiler tarafından. Fakat denizler aşıp o yaşında uzun yolculuklar yapması, Bizans’a gitmesi ve imparatorun karşısına dikilmesine rağmen şamdanı Hristiyanlardan alamaz. Benjamin büyük bir umutsuzluğa kapılır ve ölmek ister. Fakat Tanrı onun bu duasını kabul etmez, çünkü Benjamin’in gerçekten de ölmeden önce gerçekleştirmesi gereken kutsal bir görevi vardır.

Açıkçası Menora’yı daha önce hiç duymamış ve anlatılan kültüre de aşina olmayan biri olarak ilginç bir yolculuk oldu benim için. Zweig’in muhteşem bir anlatı yeteneği var zaten, ikisi birleşince insanı tatmin ediyor. Fakat nedendir bilinmez, yüz küsur sayfa olmasına rağmen çok ağır ilerleyebildim, diğer eserleri gibi tek solukta bitiremedim. Bence iyi de oldu, çünkü kitaptaki umutsuz ama aynı zamanda umutlu bekleyişin, yorucu yolculukların ağır ağır okunması daha da etkileyici hale getiriyor yaşananları.

Yazarın en sürükleyici eserlerinden olmamakla birlikte, Zweig ve tarih severler tarafından es geçilmemesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Belki nispeten daha ağır olduğundan sona bırakılabilir, yine de kişiden kişiye değişir bu tercih.

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler.

Kitap adı: Gömülü Şamdan
Orijinal adı: Der Begrabene Leuchter
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 120
Baskı: 2016
Tür: Roman

gomulu-samdan-stefan-zweig

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend