Görünmez Adam – H.G. Wells

04 Oca Görünmez Adam – H.G. Wells

H.G. Wells, bir çok kez yaptığı bilim kurgu önderliğine, Görünmez Adam’da devam ediyor. Zaman Makinesi’nde zamanda yolculuk, Dr. Moreau’nun Adası’nda hayvanlarla yapılan değişim deneyleri, Görünmez Adam’da ise görünmezliği bulan Griffin ile bizlere her daim ilkleri sunuyor. Yıllar sonra bile hala aynı konu üzerinden değiştirilerek beyaz perdeye uyarlanan Wells eserleri, her dönem kendisine izleyici bulabildiği gibi, okuyucu da bulabiliyor.

Kitap bir pansiyona gelen garip bir yabancının, tuhaf davranışları ile başlıyor. Sonrasında yabancının daha da tuhaflaşan davranışları yüzünden gerilen, değişik düşüncelere kapılan insanlar, suçlamalara ve neden böyle olduğu ile ilgili bazı kanılara varmaya başlıyorlar. Başlıyorlar ama bu kanıların hepsi önyargı temelli. Uzaylı gördüğünde taş atmaya başlayan köylülerin davranışının hemen hemen aynısı. Hal durum böyle olunca taş atılan kişi ya da kişiler saldırıya geçiyor ve için için bir hırs, intikam, aldatılmışlık hisleri ile atağa geçiyor. Konunun muhattabı olan kahraman -ya da antikahraman- görünmez olunca işler biraz tuhaflaşıyor. Neden derseniz düşmanınızı göremiyorsunuz. Çok basit bir neden değil mi? Bu kadar basit canlılarız işte göremediğimiz zaman birer hiçiz. O kadar önemli bir duyuyu kaybedince daha doğrusu bize sunduğu bu nimeti sunamayınca bizlerde son derece acizleşiyoruz. Göremediğimiz zaman o şeyin düşman olduğunu sanıyoruz. Göremesek bile saldırıyoruz. Neyin ne olduğunu anlamadan ya da sorgulamadan. İlkel zamanlardan kalma insanlardan hiç bir farkımız olmuyor böylelikle.

Kitabın başından beri kime güvendiyse başına gelmeyen kalmayan görünmez adamımız sonlara doğru güveni sarsılan, öfke dolu ve intikam dürtüsüyle yanıp tutuşan, hissiz bir yaratığa dönüşüyor. Yıllardır yalnız çalıştığı ve deneylerinde kimse olmadan uğraştığı için ister istemez duygulardan arınmış bir hale geliyor. Deneyin ne kadar önemli olduğunu bildiği için ve çevresinde güvenebileceği biri olmadığını düşündüğünden, bu deneyin ayrıntılarını kimse ile paylaşmıyor. Bir bakıma iyi yapıyor tabi ama tamamen yalnız kalabileceğini hesaba katmıyor. Güvenebileceği kimsenin kalmaması yüzünden de hiç tanımadığı insanlardan medet umuyor ve yine hüsran yine hüsran. Ama beni en çok etkileyen en son güvenmeye çalıştığı doktor arkadaşı oldu. Wells’in bir çok eserinde olduğu gibi bu eserinde de kahramanın anlatıma geçtiği uzun bölümde anlatım bu arkadaşına yapılıyor.

Kitapla ilgili bu kadar bilgi vermek bile yanlış oldu belki ama dayanamadım inanın. Devamı sizlerde artık. Buyrun okuyun ve okutun.

İyi okumalar.

Kitap adı: Görünmez Adam
Orijinal adı: The Invisible Man
Yazar: H.G. Wells
Çeviri: Ali Kaftan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 224
Baskı: 2013
Tür: Bilim Kurgu

gorunmez-adam-h-g-wells-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend