Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar – John Berger

17 Ara Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar – John Berger

Bu ay seçtiğim John Berger kitabım Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar. İncecik hemencik biten cinsden kitaplardan. Ama anlamları oldukça derin. Özellikle resim sanatı ile ilgilenenlerin okuması gerekli diye düşünüyorum. Bu kadarcık bir kitap ne verebilir ki diye düşünmeyin. Bazen bir fikrin söylenişi bile çok etkilidir, o fikrin hayata geçmişinden.

John Berger kitaplarının hepsinde olduğu gibi bu kitabında da etkilenmemek mümkün değil. Anlatmak istediğini yine çok güzel bir üslüpla anlatmış üstad. Vermek istediği mesajı vermiş, üzerine örnekleme bile yapmış. Tek bir konuda soru işaretim kaldı. Daha doğrusu soru işareti demeyelim de çekince ya da yanılma diyelim. Sanki kitabın genel havasında ben bu olayları çözdüm ve ben herşeyi biliyorum tadı vardı. Şimdi diyeceksiniz zaten öyle değil mi? Evet öyle ama John Berger okuyanlar bilir bu havayı biz hissederdik ama çok dolaylı hissederdik bariz olmazdı. Bilmiyorum belki de bana öyle geldi. Belki de ben yer aradım en ufak bir kötü yan bulmayı.

“Surat nedir? Bir insan öldüğünde kendisini tanıyanlara bir boşluk, bir uzam bırakır. Bu uzamın sınırları vardır ve ardından yas tutulan her kişi için farklıdır. Bu sınırları olan uzam kişinin benzeyişidir, suretidir.”

Demiş üstad. Nasıl demiş değil mi? Nasıl doğru nasıl etkileyici ve nasıl da nasıl?

Hiçbir zaman kolay olmadı John Berger’i anlamak ya da bir kitabından da etkilenmeden bırakıp gitmek. Kendisini saygıyla selamlıyorum bir yerlerden bizleri görebilirse şayet bir gün.

İyi okumalar.

Arka kapak;
Bugün insanlarlın içinde yaşadığı yalnızlığı kim önceden bilebilirdi?Her gün dünyaya ilişkin gövdesiz ve sahte bir imgeler ağı tarafından yyeniden onaylanan bir yalnızlık.Ama imgelerin bu sahteliği bir hata değil..Eğer kar peşinde koşmak insanlığın kurtuluşunun tek yolu olarak görülürse,gelir elde etmek mutlak öncelik haline gelirse,o zaman gerçekten varolanın itibar görmemesi,görmezden gelinmesi ve baskı altında tutulabı gerekir.
Bugün resim yapmak,yaygın bir ihtiyaca cevap veren bir direniş eylemidir. Ve umutlanmayı teşvik edebilir.

Kitap adı: Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar
Orijinal adı: Steps Toward a Small Theory of the Visible
Yazar: John Berger
Çeviri: Bülent Somay
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 52
Baskı: 2014
Tür: Sanat

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Aralık 2015 - Kargadan Notlar
    Posted at 23:21h, 01 Ocak Yanıtla

    […] Bu ay seçtiğim John Berger kitabım Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar. İncecik hemencik biten cinsden kitaplardan. Ama anlamları oldukça derin. Özellikle resim sanatı ile ilgilenenlerin okuması gerekli diye düşünüyorum. Bu kadarcık bir kitap ne verebilir ki diye düşünmeyin. Bazen bir fikrin söylenişi bile çok etkilidir, o fikrin hayata geçmişinden. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend