Gulliver’in Gezileri – Erich Kastner

05 Haz Gulliver’in Gezileri – Erich Kastner

Gulliver’in Gezileri adlı bu eseri bilmeyeniniz yoktur tahminim. İlk olarak çok küçük insanların olduğu bir ada sonrasında ise devlerin adası. Çocukken okuduğumuz daha doğrusu bize anlatılan öykülerdendir. Dediğim gibi karşılaşmayanı ben duymadım, görmedim. Peki bu basım nasıldır buyrun size ondan bahsedeyim.

Gulliver’in Gezileri, Jonathan Swift tarafından kaleme alınmış ve klasikler arasına girmiş fantastik bir eserdir. Öykümüzün geçtiği zamanlar 18. yüzyıl İngiltere’sidir. Doktor olarak görev yapan Lemuel Gulliver’in gezilerini anlatır. Seyahat etmeyi çok seven doktorumuz, yine bir seyahati sırasında gemi kazası geçirir bir adaya düşer. Maceralarımızda böyle başlar. İlk olarak cüceler diyarına düşer Gulliver. Burada ki çok ama çok küçük bu insanlar tarafından önce esir alınır sonra zararsız olduğu anlaşılınca onunla dost olurlar. Fakat burada sorunlar çıkmaya başlar ve Gulliver oradan bir başka adaya geçer oradan da kaçarak gemi ile evine döner. Bir sonra ki yolculuğunda yine bir kaza geçirir ve bu kez devlerin diyarına düşer. Buradan da kurtulur bir şekilde ve evine kavuşur.

Fakat burada bir kaç değişiklik daha doğrusu kıasltma yer almakta. Okuduğumuz bu edisyon Jonathan Swift’in hikayesinin biraz kısaltılmış az biraz değiştirilmiş Erich Kastner yorumu katılmış halidir. Kötü müdür peki bu? Yok hayır kötü değil kesinlikle sadece hikayemiz çok daha kısa. Haliyle de böyle olmak zorunda çünkü çocuklar için hazırlanmış bir edisyon bu. Çocuklar için zaten bu hali çok daha iyi bence. Çok fazla sıkılmadan okuyabilecekleri güzel mi güzel bir kitap.

Tam halini okumak isteyenler için önerim Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri’nden çıkan Güliver’in Gezileri’ni okumanızdır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Guliver’in Gezileri
Orijinal adı: Gulliver’s Travels
Yazar: Erich Kastner
Çeviri: Süheyla Kaya
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 98
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

Gulliver'in Gezileri - Erich Kastner

Gulliver’in Gezileri – Erich Kastner

Arka kapak;
Bu güzel kitapta, Gulliver’in yaptığı iki düşsel gezi anlatılıyor. Gulliver, bu gezilerinin ilkini Cüceler Ülkesi Liliput’a, ikinci gezisini ise Devler Ülkesi Brobdingnag’a yapıyor. İlk gezisinde cücelerin arasında dev gibi kalan Gulliver, ikinci gezisinde bu kez devler arasında bir cüce gibi kalıyor. Serüven dolu bu iki gezide, gerek cüceler, gerekse devler arasında hem iyi, hem de kötü insanlarla karşılaşacaksınız…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend