Gümüş Şahinin Pençesi – Raymond E. Feist

03 May Gümüş Şahinin Pençesi – Raymond E. Feist

Bir solukta bitirdim diyebileceğim bir kitap gümüş Şahinin Pençesi. İlk karşılaşma anında başlıyor serüven kitabın sonuna kadarda devam ediyor. Kahramanımız ile bizde yavaş yavaş öğreniyoruz.
Çocukluğunun sonu erkekliğe giriş gününde büyük bir felaket ile karşılaşan Gümüş Şahinin Pençesi ölüm ile burun buruna geliyor. Ama hayatı sona ermek için daha zamanı olduğuna karar veriyor. Ve gelişen olaylarla Gümüş Şahinin Pençesi de büyüyor. Öğreniyor. Hayat ona normal bir yaşamı olsa göremeyeceği şeyleri gösteriyor. Bir köy çocuğundan asil zadeliğe kadar yükseliyor. Ancak hep içinde kabilesinin kanını, örf ve adetlerini barındırıyor.

Yazar bu seride de ölçülü bir sihir kullanmış. Sihir hayatın içinde ama odak noktasında değil. O yüzden kitap biraz daha gerçeğe yaklaşıyor. Ve kahramanlarda daha halktan oluyor. Sadece insani yeteneklerini geliştirerek onda en iyi noktaya geliyorlar. Aynı gümüş şahinin pençesi gibi.

Yazar diğer seriler de olduğu gibi gedik savaşları efsanesindeki evrende geçen bir seri yazmış. Yeni seri, eski seri ile ilgili bazı hatırlatmalar içeriyor ancak bunlar çok detaylı değil ve bilmeseniz sıkıntı değil. Bu sebeple yeni seri için eski seriyi okumuş olmanızı gerekmiyor. Ben açıkçası bu evreni seviyorum. Önceki serileri de okumuştum. Onlardanda memnun kalmıştım. Bu Seri bittikten sonra ilk serileri tekrar okuyacağım.

Yazarın gelişimini kitaplarda görmek mümkün. İlk kitaplar daha tutuk iken sonraki kitaplarda hikaye çok sürükleyici hale gelmekte. Bunu görmek çok güzel.

Sonuç olarak eğer hikaye beni sarmıyor ise okuyamıyorum. Sevgili kardeşim Metin gibi değilim bu anlamda. Eğer gitmiyorsa bırakırım kitabı. Hiç kusura bakılmasın. Serinin ikinci kitabına başlamak için sabırsızlanıyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Gümüş Şahinin Pençesi
Orijinal adı: Talon of the Silver Hawk
Yazar: Raymond E. Feist
Çeviri: Aslı Özarpacı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 408
Baskı: 2012
Tür: Fantastik

Gümüş Şahinin Pençesi – Raymond E. Feist

Arka kapak;
ANTAZYANIN EN BÜYÜK USTALARINDAN BİRİ OLAN FEIST’TAN YEPYENİ BİR SERİ…

Kieli, dört gün dört gece boyunca Shatana Higo Dağı’nın zirvesinde tanrıların kendisine erkeklik ismini bahşetmelerini bekler.
Bitkin ve ümitsiz bir halde kendinden geçmişken kolunda bir acıyla uyanır ve gümüş bir şahinin pençesini koluna batırdığını görür. Sonrasında bu yaşadığının gerçek olup olmadığından şüphe duyar.
Evine döndüğünde Kieli’yi yıkım karşılar. Köyü yerle bir olmuş, halkı katledilmiştir. Ölümün kaçınılmaz olduğunu bildiği halde savaşır… ve hayatta kalır.
Zihninde uzak bir ses yankılanır: Kalk ve halkın için bir pençe ol…
Artık o Gümüş Şahinin Pençesi’dir ve, bedeli ne olursa olsun, halkının öcünü almak zorundadır…

alper@konuralp.gen.tr'
Alper Konuralp
alper@konuralp.gen.tr

Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1998 yılında mezun olan Alper Konuralp 5 yıllık süre zarfı içinde inşaat mühendisi olarak, profesyonel meslek hayatına yön vermeye başlamıştır. Yazılıma olan ilgisini takip eden Konuralp, gerek uzmanlık gerekse eğitmenlik tecrübeleri doğrultusunda 13 yıldır yazılım sektöründe kariyerini devam ettirmektedir. Yazılım alanında MCAD, MCTS, MCPD ve MCT sertifikalarını almıştır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend