Günlük Ritüeller – Mason Currey

25 Kas Günlük Ritüeller – Mason Currey

Günlük Ritüeller, adı üstünde bir kitap. Fakat adı üstünde karışık kitaplardan, okuması zor olanlardan değil, kimin ne ve nasıl olduğunu anlamakta zorlanılan kitaplardan. Madem böyle bir kitap hazırlıyorsun az biraz daha kategorizasyon yap değil mi?

Hani derler ya bir meraktır gidiyor hadi hayırlısı hah işte aynen bu duygularla başladım Günlük Ritüeller kitabına. İlk başlarda dikkat çekici şeyler yer alıyordu. Daha doğrusu her sayfada dikkat çeken bir şeyler bulunabiliyordu. Fakat bir kaç sayfa sonra fark ettim ki ne nedir ne oluyor? Soruları havada uçuşmaya başlıyor. Tabi konuya böyle girince sizlerde ne oluyor yahu dediniz değil mi? Biraz bilerek biraz da bilmeyerek böyle başladım. Hemen toparlıyorum.

Mason Currey adlı kimsenin hazırladığı Günlük Ritüeller adlı kitap, değişik ve merak uyandırıcı bir kitap. Bunu kabul ediyorum. Nedir peki bu değişiklik? Kitapta sanatçıların günlük ritüellerinden bahsediliyor. Yazarların, ressamların, şairlerin, müzisyenlerin gün içinde yaptıkları, sabah uyandıklarında yaptıkları, alışkanlıkları ve olmazsa olmazları listelenmiş. Fakat bir kaç sorun var. Örneğin, bahsi geçen sanatçıların, yazarların sıralaması çok karışık, kimin ne olduğu, ne yaptığı belli değil. Hele bu isimleri duymamış biri için bu kitap tam bir işkence olabilir. Kategorizasyon şart demiyorum ama bu kadar da karmaşa okumayı zorlaştırmaktan başka bir şey değil. Ardı ardına adı soyadı ve hemen ardından ritüel ne ise o yayımlanmış. Oldukça sıkıntılı bir okuma yaşattığı kesin.

İşin aslı ilgimi çekti ve bir kaç saygı duyduğum sanatçının nasıl bir hayatının olduğu ile ilgili bilgi sahibi oldum. Fakat yukarıda bahsettiğim karışıklık yüzünden kitabı okurken biraz yoruldum. Bunun haricinde dediğim gibi merak uyandırıcı bir kitap. Değişik bir şeyler okumak isteyenlere öneririm.

İyi okumalar.

Kitap adı: Günlük Ritüeller
Orijinal adı: Daily Rituals: How Artists Work
Yazar: Mason Currey
Çeviri: Tülin Er, Sevinç Kayır
Yayınevi: Kolektif Kitap
Sayfa: 240
Baskı: 2014
Tür: Biyografi, Deneme

Günlük Ritüeller – Mason Currey

Arka kapak;
Günlük alışkanlıklarınızın yaratıcı süreç üzerindeki etkisini hiç merak ettiniz mi? Bir rutin belirleyip ona sadık mı kalmalı, yoksa hayatı akışına mı bırakmalı… Karar vermeden önce bu kitaba mutlaka bir göz atmalısınız.

Hayran olduğumuz büyük fikir ve eserlerin yaratıcıları gündelik hayatlarında ne yapıyorlardı? Sıradan insanlar olmaktan çıkıp tarihin sayfalarında kendilerine yer edinmelerini sağlayan o büyük eserler hangi gündelik rutinlerin sonucunda doğmuştu? Bu kitapla Mozart’tan Çaykovski’ye, Kant’tan Descartes’a, Kafka’dan Flannery O’Connor’a, Picasso’dan Vincent van Gogh’a, Albert Einstein’dan Nikola Tesla’ya, Agatha Christie’den Isaac Asimov’a, tarihin akışına yön veren pek çok insanın gündelik hayatına kısaca göz atabilecek, onların deneyimlediği yaratım sürecini inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend