Hayal Kırıklıkları Kitabı – Margit Schreiner

10 Eki Hayal Kırıklıkları Kitabı – Margit Schreiner

Margit Schreiner ile ilk tanışmam bu kitap sayesindedir. Kitap ile tanışmam ise kitap isminden dolayıdır. Adı ve kapak rengi sizi mutsuzluğa sürüklüyecekmiş geliyor başta ama hayır. Margit, bizlere hayat hakkında saf gerçekliği, doğumumuzdan itibaren başlayarak öleceğimiz saate kadar anlatmayı başarmış. Bu bir kişisel gelişim değil, sizinle hayat üzerine sohbet eden bir kitap.
Misyonu; bizleri, yaşadığımız olumsuzluklar, detaylar, ilişkiler gibi hayatın tüm unsurlarının aslında hiçlik üzerine kurulduğunu düşündürmek.
Okurken, aklıma kimi zaman Nietszche’nin hiçlik üzerine düşünceleri geldi. Hepsi aynı şeyleri söylüyordu.

Kitap, yaşlılık ve ilkgençlik evrelerini çok hoş bir kurguyla anlatmakta. Öyle ki, önce yeni doğmuş bir bebek, akabinde ölümü bekleyen yaşlılarız.
Kitap bittiğinde ise, gözlerinizin açıldığını hissedeceksiniz.

Kısa ama öz bir kitap, Hayal Kırıklıkları Kitabı.

Metis yayınları tarafından basılan roman, 115 sayfalık bir soluk.

iyi okumalar.

Kitap adı: Hayal Kırıklıkları Kitabı
Orijinal adı: Buch der Enttäuschungen
Yazar: Margit Schreiner
Çeviri: Ogün Duman
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 120
Baskı: 2008
Tür: Roman

Hemen satın alın

hayal-kirikliklari-kitabi-margit-schreiner

Ölmüş bir kadının hayatla hesaplaşması: Margit Schreiner doğumdan ölüme dek yaşamımızın her anını oluşturan çabalarımızın beyhudeliğini acı ama mizahtan da yoksun olmayan bir dille anlatıyor. Doğumla birlikte keşfetmeye başladığımız dünyanın giderek büyüsünü yitirişi, umut ve beklentilerimizin boşa çıkışı, hayat tarzımızın kalıplaşması, verdiğimiz kararların sadece görünüşte bir değişiklik yaratması ve olanaklarımızın giderek daralışı Schreiner’in elinde traji-komik bir bilançoya dönüşüyor.

“Her şeyin eskisi gibi olabileceğini düşünürüz hep. Ama bu doğru değildir. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hiçbir şey. Kırışıklıklar hiçbir zaman düzleşmeyecektir. Ne duruş bozukluklarımız ne görme, işitme duyularımızdaki zayıflıklar ne de eklemlerimizdeki hasarlar giderilebilir cinstendir. Bir bacak kırığı, her şeyi değiştirir; tıpkı her burkulma, her deneyim, her aşk ve her sitem gibi. Her şey ardında izini bırakır. Özellikle de hayat.”

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend