Hayat Bir Rüyadır – Calderon De La Barca

13 Oca Hayat Bir Rüyadır – Calderon De La Barca

Hayat Bir Rüyadır, Calderon De La Barca tarafından 1636 yılında yazdığı bir oyundur. Yazarın en iyi eserlerinde biri olarak bilinen Hayat Bir Rüyadır, yazarın okuduğum ilk eseri. Kitabı okudukça hayatı sorgulamadan duramıyor, zaman zaman bu sorgulamalar arasında neden sonuç ilişkileri yetersiz kalıyor. Başından itibaren dediği gibi hayat bir rüyadır diyor her satırda. Fakat neden bu rüya? Onu bize söylemiyor.

Hepimiz bir an gelmiş düşünmüşüzdür değil mi? Neden buradayız? Neden bu hayat? Neden neden neden? Cevapsız sorular elbette bu çok belli ama insanoğlu uzun zamandır bu soruyu sormuş ve bir cevap bulmaya çalışmıştır. Bulunan cevaplar yaşanılan döneme göre kimi zaman doğru kimiz zaman yanlış olmuştur. Ama şu bir gerçektir ki bu cevaplar her zaman döneme göre seçilmiştir. İnsanlığın herşeyden korktuğu, her karanlıkta bir ilah uydurduğu dönemlerde gelişen cevaplar ne yazık ki batıl denebilecek kadar yetersiz idi. Sonrasında gelenlerin bir kısmı silindi bir kısmı ise çok iyi kurgulandı ve birer din haline gelip, insanların önüne sunuldu. Elbette inanıp inanmamak insanların elinde gibi göründü. Fakat gerçek böyle olmadı ve olmayacak. Karanlık çağ olarak adlandırılan çağlardan çok farklı olmayan günümüzde bile bu düzen devam ediyor. Adına her ne derseniz deyin, bu şiddet dolu fanatizmle özdeşleşmiş sözde inançlar yüzünden insanlar öldürülüyor.

Bu kadar kan dökülmesine rağmen hala bir sonuca varılmış mı? Elbette hayır. Peki neler bilebiliyoruz bunca yılın sonunda varoluşumuzla ilgili? Hiçbirşey. Bildiğimiz tek bir şey var o da ölüm. Zaten hayatta tek ve net olan gerçekte o. Tabi bir de hayat var onu zaten biliyoruz. Yaşam başlıyor ve bitiyor. Arada geçirilen süreye kimi ömür, kimi ise rüya diyor. İşte Calderon De La Barca bu geçen süreye rüya diyor ve bize neden böyle düşündüğünü eserinde anlatıyor. Hem de bunu anlatırken içine olmazsa olmaz dünyevi duyguları katıyor. Bize zaman zaman öfkeden zaman zaman aşkdan sevgiden zaman zaman hırsdan bahsediyor. Ama en sonunda bize bu hayat bir rüyadır diyor. Fazlası değil sadece bir rüya.

En sevdiğim yerinden bir alıntı yapmadan bu yazıyı bitirmem olanaksız…

“Hayat dediğin nedir?
Gelip geçici bir yanılsama
bir gölge oyunu, bir düzmece;
en yüce sayılanın hiç değeri yok.
Çünkü bir rüyadır hayat,
ve rüya da rüyadır sadece.”

İyi okumalar.

Kitap adı: Hayat Bir Rüyadır
Orijinal adı: La Vida Es Sueno
Yazar: Calderon De La Barca
Çeviri: Başar Sabuncu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 104
Baskı: 2011
Tür: Roman

hayat-bir-ruyadir-calderon-de-la-barca

Calderon de la Barca (1600-1681)
Soylu bir İspanyol ailesinde dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybedince Cizvitler tarafından yetiştirildi. Alcala ve Salamanca üniversitelerinde din hukuku okurken edebiyata yöneldi. Bu arada orduya katıldı, uzun süre askerlik yaptı. Calderon, İspanyol edebiyatında Altın Çağ’ın en önemli yazar ve şairlerindendir. Pek çok tiyatro oyunu yazdı. En tanınmış ve en çok sahnelenen oyunlarından biri olan Hayat Bir Rüyadır insanlık halleri ve hayatın gizemine dair felsefi bir alegoridir. Oyundaki kişiler Güç, Bilgelik, Aşk, Anlayış ve İrade’yi temsil ederler. Kaderle özgür irade arasındaki çatışma oyunun ağırlık merkezini oluşturur. Calderon’un ölümü Altın Çağ’ın da sonu olmuştur.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend