Hayvan Çiftliği – George Orwell

22 Oca Hayvan Çiftliği – George Orwell

Gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biridir Hayvan Çiftliği. Söylenecek fazla bir şey yok aslında hemen alınmalı ve okunmalı. Zaten elinizden bırakamadan birkaç saat içerisinde bitireceğinizden eminim. Bıraktığı kesif tat ise yıllarca çıkmayacak aklınızdan.

Çarlık devrimi, sosyalizm ve Stalin dönemine sert bir eleştiridir Hayvan Çiftliği. George Orwell, sadece o döneme ait bir eser yazmamış aynı zaman ilerleyen yıllarda düzenlerin nasıl şekilleneceğini ve sistemin nasıl bir yol bulacağınıda görmüş, kitabını ona uygun olarak şekillendirmiştir. Kitap o zamanlarda yaşanmış kokuşmuş düzeni, adaletsizliği ve ayrımcılığı çok net bir şekilde gösteriyor. Aynı zamanda günümüzden de bir çok ortak noktayı görebiliyorsunuz. İşte bu Orwell’ın ileri görüşlülüğünü bize yansıtıyor. Diktatör yönetimlerin nasıl işlediğini ve nasıl başladığını, olgunlaştığını Hayvan Çiftliği’nde çok net anlıyorsunuz. İnsanların çok büyük yalanlarla kandırıldığı, sosyalizm adı altında yapılanları çok net özetleyen Hayvan Çiftliği, bazı çevrelerce tam da bu yüzden çok fazla sevilmez, eleştirilir. Fakat bu kitap mutlaka ama mutlaka okunması gereken kitaplar listemizin ilk onu arasında yer almalıdır.

Hayvan Çiftliğini ikinci okuyuşum olmasına rağmen, sanki ilk kez okuyormuş gibi heyecanlı başladım. Hikayeyi çok iyi hatırlamama rağmen ayrıntıları unutmuş olduğumu gördüm. Okumaya başladıktan sonra zaten elimden bırakamadım ve birkaç saat içerisinde kitap bitmişti. İlk okuduğumda da çok sinirlendiğim domuzlara yine aynı şekilde sinirlenmiştim. Aynı günümüzde olduğu gibi sinirlenip sinirlenip hiçbir şeyi değiştirememenin verdiği çaresizlikle. Kitabı okurken bu hissi birebir vermesi, yazarın ne kadar mükemmel bir betimleme ve anlatımla bize hikayeyi sunduğunu gösteriyor. Özellikle çok anlamsız bulduğum bir toplumsal gelenek var. Herhangi bir siyasetçinin, liderlik yapmış birinin, komutanın ya da benzeri kimsenin ilahlaştırılması ve sürekli olarak büstlerinin heykellerinin yapılması. Bu konu ile ilgili sert eleştirileri çok beğendim kitapta. İnsanların anlamsız bir şekilde her ne olursa olsun körü körüne inanmaları, biat etmeleri, sorgulamamaları ve dokunulmaz yaparak araştırmamaları bana bu dünyadaki en korkunç şey gelmiştir hep. Herhangi bir konuda bile salt iyi ve salt kötüyü bulmak için çaba sarfetmeden körü körüne inanmaları ürkütmüştür beni. Kitapta ki koyunların yaptığı gibi sorgusuz sualsiz mutlak itaat ile inanmaları ve savunmaları, aslında günümüz dünyasındaki milyarlarca insanın yaptığı ile aynı. Değişen hiçbir şey yok.

Kitabın hızlandırılmış bir özetine değinecek olursak eğer; bir çiftlikte hayvanlara çok iyi davranmayan çiftçi, hayvanlar tarafından alt edilir. Çiftliği hayvanlar ele geçirir ve herşey ilk başta çok güzel görünür. Hayvanlar birbirlerine “Yoldaş” diye hitap ederler. Kendilerine yasalar koyalar;

1. İki bacaklı canlılar bizim düşmanımızdır
2. Dört bacaklı canlılar dost ve mütefikimizdir.
3. Hayvanlar asla giyinmeyeceklerdir.
4. Hayvanlar asla yatakta yatmayacaklardır.
5. Hayvanlar asla içki içmeyeceklerdir.
6. Hayvanlar asla hayvanları öldürmeyeceklerdir.
7. Bütün hayvanlar eşittir.

Tüm yönetimi domuzlar ele alır. Toplantılar yapılır, işler bölüştürülür ve çalışmaya başlanır. Belli bir zaman sonra çiftliğin sahibi çiftliğini almak ister. Hayvanlarla savaşır çiftçi ve kaybeder, hayvanlar bir kez daha kazanmıştır. Fakat olaylar gelişir ve işler değişmeye başlar. Domuzlar yasaları değiştirmeye başlarlar. Yaratıcı fikirleri olan domuzları kovarlar. Kaba kuvvet ile işleri çözmeye başlarlar. Tüm yönetim onlardadır, diğer hayvanlar sadece birer işçidir. Ama sorulduğu zaman cevap bellidir; “Bizler sizin iyiliğiniz için buradayız…” Çok tanıdık geldi değil mi?

Devamını lütfen ama lütfen siz okuyun. Kesinlikle es geçilmemesi gereken, çok önemli bir kitap Hayvan Çiftliği.

Kitap adı: Hayvan Çiftliği
Orijinal adı: Animal Farm
Yazar: George Orwell
Çeviri: Celal Üster
Yayınevi: Can
Sayfa: 160
Baskı: 2014
Tür: Roman

hayvan-ciftligi-george-orwell-3

Kapak ile ilgili yorum yapmak istemiyorum. Birileri beni Can Yayınevine düşman sanacak. Halbuki tam tersi çok sevdiğim bir yayınevidir ve gerçekten kalitelidir. Hem çevirileri en iyi çeviriler olur hemde baskı kaliteleri. Her ne kadar pahalı densede tercih ederim Can Yayınevlerini. Fakat son çıkan kapak tasarımlarında oldukça kötüler. Eski sade, temiz, beyaz tasarımlarını özlüyoruz. Allahaşkına bu nasıl bir kapaktır? Bu kadar düz mantık ve bu kadar kötü kapak tasarlayan tasarımcı hiç mi yaptığı işe karşıdan bir bakmıyor? Hayvan Çiftliği gibi bir kitaba bu tasarımı yaptım ama olmuş mu acaba diye. Sırf bu kötü kapak tasarımları yüzünden başka yayınevlerini tercih etmeye başladım eğer alternatif yayınevi bulabiliyorsam. Tamam kabul ediyorum biraz abarttım. Kapakları kötü diye farklı yayınevleri tercih etmiyorum. Birkaç yayınevi vardır benim için gözüm kapalı güvenebildiğim. Bunların başında da Can yayınevi geliyor.

#Hayvan Çiftliği – George Orwell #Hayvan Çiftliği #George Orwell

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

15 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
  Posted at 19:53h, 31 Ocak Yanıtla

  […] Gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biridir Hayvan Çiftliği. Söylenecek fazla bir şey yok aslında hemen alınmalı ve okunmalı. Zaten elinizden bırakamadan birkaç saat içerisinde bitireceğinizden eminim. Bıraktığı kesif tat ise yıllarca çıkmayacak aklınızdan… Yazının devamı için… […]

 • Pakizeurun@hotmail.com'
  Pakize urun
  Posted at 21:21h, 05 Mayıs Yanıtla

  Herkesin bu kitabı kesinlikle okumalı kitabın içeriyi çok şey anlatıyor her evin kütüphanesinde bulunmalı ve okunmalı

 • sebiha.gd@gmail.com'
  Sebiha Gökdemir
  Posted at 14:52h, 03 Ocak Yanıtla

  Mükemmel denilecek kadar güzel bir kitap her yaştaki bir birey okuyabilir tavsiye ederim.

 • tepikbuse30@gmail.com'
  buse tepik
  Posted at 23:07h, 03 Mayıs Yanıtla

  devamı sizce başka nasıl olabilirdi yazar mısınız

 • kmrndmrky@gmail.com'
  Kamuran Demirkaya
  Posted at 16:40h, 30 Ağustos Yanıtla

  Kitap sanki 1960 lı Stalin dönemini değil günümüzü anlatıyor. Her hayvanın belli kitleyi, zümreyi temsil ettiği, düşüncelerini aktardığı kitap herkes tarafından okunmalı. Anlayanlar anlamayanlara anlatmalı.. Kapak konusunda sonuna kadar katılıyorum çok vasat bir kapak olmuş Eski kapak bile daha güzeldi..

 • bbknur@hotmail.com'
  büşra karabulutlu
  Posted at 14:51h, 04 Nisan Yanıtla

  “hayvan çiftliği” sadece yansıttığı dönemin değil, her dönemin kitabı. Alın okuyun. Bakış açınız değişecek, gelişecek.Şiddetle tavsiye edilir.

 • behiceucr@gmail.com'
  İsmet Uçar
  Posted at 13:24h, 09 Nisan Yanıtla

  Yorumunuzu çok beğendim fakat kapak kısmına katılmıyorum sanırım renkler zevkler tartışılmaz ama benim hoşuma gidiyor kapağı

 • serapackgz@gmail.com'
  Serap Açıkgöz
  Posted at 13:30h, 17 Mayıs Yanıtla

  Kitabı almıştım ve bir köşede okunmak için bekliyordu. Özet ve eleştirileri okuduktan sonra kitabı okuma isteğim şahlandı. Bunun için teşekkür ediyorum. Neden şimdiye kadar bekledim? diye sordum kendi kendime. Demek doğru zaman şimdiymiş.

 • omerol43@hotmail.com'
  Abdullah İNAN
  Posted at 11:46h, 18 Mayıs Yanıtla

  Kapak berbat . çok kötü tasarım. can yayınlarına hiç yakıştıramadım

 • bev123@gmail.com'
  Bige vona
  Posted at 14:25h, 09 Aralık Yanıtla

  HER NE KADAR STALIN ERA ICIN YAZILMIS OLSADA KULLANILAN PSIKOLOJIK OPERASYONLAR VE
  HAYVANLARIN CIFTCI JONES GERI GELIR KORKUSU NUN NASIL KULLANILDIGINI ANLAMAK BAZINDA
  TURKIYEDEKI HERKESIN TEKRAR OKUMASI GEREKEN BIR KITAP.

  TURKIYE 1984 G. OWELLI DEGIL
  HAYVANLAR CIFTLIGI G. ORWELLI YASIYOR.

 • bev123@gmail.com'
  Bige vona
  Posted at 14:32h, 09 Aralık Yanıtla

  Mesela kitapda diktator domuz Napolyon soyle bir yontem kullanir.

  Hayvanlar butun gun uzun saatler calistikdan sonra ac bilac soguk koguslarda uyumaya giderken, domuzlar sicak samanlards yatip, sut ve yumurta vs.. ile beslenir. Napolyonun mudafasi; eger biz domuzlar iyi beslenip, rahat uyumazsak ciftlugi iyi idare edemeyiz
  Ciftlik iyi idare olmazsa CIFTCI JONES
  vesayeti geri gelir haaaa….aradan yillar gecmis cogu hayvan ciftci jones ve
  Zamanini hatirlamamasina ragmen
  Aman ciftci jones geri gelmesin diye
  Baslarini sallayarak yari ac bir sekilde
  Soguk koguslarina geri doner…..

 • sameteser92@gmail.com'
  ramazan
  Posted at 17:01h, 10 Aralık Yanıtla

  herkese tavsiye ederim küçük büyük farkatmez

 • sameteser92@gmail.com'
  ramazan
  Posted at 17:02h, 10 Aralık Yanıtla

  herkese tavsiye ederim küçük büyük farkatmez
  bay

 • ziynetaycibin@gmail.com'
  Ziynet aygibi
  Posted at 22:09h, 25 Mayıs Yanıtla

  Çok güzel bir kitap. Bu kitabı okuduktan sonra herşeyi sorgular oluyorsunuz. Sadece siyasi anlamda değil. Tüm hayvanlara uygulanan psikolojik baskıyı çok iyi ele almış. George Orwell anlatımı çok iyi çeviri de çok iyi.

 • capiche.cb@gmail.com'
  Deniz
  Posted at 01:38h, 02 Ocak Yanıtla

  Kitapta olağanüstü bir eleştiri üstü kapalı masalsı bir şekilde anlatılmış ben çok beğendim ve hiç hikaye sıkmıyor oku oku ne ara geldim son sayfaya diyeceğiniz bir kitap gerçekten sarıyor ve en sondaki /spoiler/
  Domuzların birbirleriyle gulusmesi birilerine ithafen yapılmış ve çok iyi yorumlanmıştır.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend