Hellboy 1 Yıkım Dölü – Mike Mignola

17 Kas Hellboy 1 Yıkım Dölü – Mike Mignola

Hellboy 1 Yıkım Dölü, Mike Mignola’nın kahramanı Hellboy’un ilk macerası. Olayların ilk anlatılmaya başladığı, serinin ilk kitabı. Hellboy’u merak eden biri için iyi bir başlangıç mı bilmiyorum ama konuyu anlamak için hiç de fena değil. Konuya daha önce dahil olmuş Hellboy severler için belki bir şölen bir keyif ötesi ama ilk başlayanlar için öyle olmayabilir. Bilemedim.

Belki de ben çok büyük bir beklenti ile başladım ondandır ve serinin diğer ciltlerinde durum değişir diye düşünüyorum. Bildiğimiz süper kahraman zırvalarından farklı olacağını düşündüm hep. Ablamında övgüleri ile daha bir gözümde büyümüştü Hellboy. Her ne kadar filmini izledikten sonra bir nebze düşüş yaşasamda bunun çizgi romanda kırılacağını umuyordum. Şu ana kadar bir kırılım yaşamadım. Ama aslında yanlış bir yönlendirme yapıyorum şu an. Daha ilk ciltte bu kadar üzerine gitmemek lazım değil mi kırmızı boynuzu kesik keçimize.

Her ne olursa olsun konu hiç fena değil. İşleyiş biraz tartışılabilir belki. Çizimlere gelince çizimler olması gerektiği gibi. Yani bu çizgi roman için gayet olmuş gibi görünüyor. Bazı karelerde daha fazla detay arasa da gözlerim, bu kadarı da yeterli diye düşündüm hemen sonrasında.

Serinin diğer kitapları ile devam ediyorum.

Herkese iyi okumalar.

Kitap adı: Hellboy 1 Yıkım Dölü
Orijinal adı: Hellboy Seed of Destruction
Yazar: Mike Mignola
Çizer: John Byrne
Çeviri: Koray Özbudak
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 150
Baskı: 2003
Tür: Çizgi Roman

“…Bu, Andy Warhol’ün dünyasından ya da uyuşturucu kültürünün boş imajlarından çok uzakta bir “pop art”. Hellboy’da bulunan yaratıcı yaklaşım, yeni yeni evrimleşen, bugüne seslenen ve bugüne uyarlanmış kendine has bir sanat biçimi.”
-Robert Bloch-

Nazilerin II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirdiği karanlık deneylerden bir iblis doğdu: HELLBOY

Ama sonuç onların arzuladıkları gibi olmadı, hemde hiç..!
Mike Mignola’nın eşsiz öyküsü ve çizimleri John Byrn’nin kaleminden!
(Tanıtım Yazısı’ndan Alıntı)

Hellboy 1 Yıkım Dölü - Mike Mignola

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Kasım 2015 - Kargadan Notlar
    Posted at 15:59h, 06 Aralık Yanıtla

    […] Klasik bir çizgi roman olmanın ötesine çıkmak üzereymiş ama son anda belli kilişelere tutunup, orada kalmış bir çizgi roman. Marvel süper kahramanları kadar bunaltıcı değil ama. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend