Hellboy 2 Şeytanı Uyandır – Mike Mignola

24 Kas Hellboy 2 Şeytanı Uyandır – Mike Mignola

Nedense nazi almanyasına bağlamadna yapamıyorlar gibi bir his uyanmaya başladı bende. Her kötülük bir şekilde nazilerden geliyor ve o yıllarda ki deneyleri sebep oluyor her kötülüğe. Tamam kötü idiler kötü bir şeyler yaptılar. İnsanları öldürdüler biliyorum savunmuyorum asla niyetim bu değil. Fakat artık yeter yahu. Bırakın unutalım bu zalimleri. Günümüzde yaşayan zalimlere bakalım. Ne ekmeğini yediniz şu nazilerin demezler mi? Derler bence ve diyorum işte. Belki de Hellboy’dan soğumamın en büyük nedeni oldu bu. Hızlı bir şekilde uzaklaştım çizgi romandan.

Özgün bir konu olsun istiyorum çizgi roman okurken. Standart bir çizgi roman okumak istemiyorum. Çizgilerinden kurgusuna, anlatımından konusunun işlenişine bir bütün olarak sanat eseri gibi olsun istiyorum. Çok şey mi istiyorum bilemiyorum ama yapanları seçmeye özen gösteriyorum ve buluyorumda. Hellboy ise ne yazık ki bu standartlarımdan daha doğrusu beklentilerimden an ve an uzaklaşmakla kalmıyor, kendisinden koşarak uzaklaştığım hollywood kahramanlarına dönüşüyor. Hala kötü deneyler hala naziler hala ruhlar dünyası…

Çok uzun sürmüyor ve seriye başladım bari bitiriyim tadında okudum ne yazık ki. Ha diyeceksiniz hiç mi güzel değil? Bu güzellik ya da bu güzellikten ne beklediğiniz ile ilgili olarka değişir. Ben aradığım tadı ne yazık ki bulamadım. Klasik kahraman çizgi romanlarına doğru ilerliyor ve bunu ben sevmiyorum. Benim için çekiciliğini kaybetmeye başladı. Ama tabi bu benim şahsi görüşüm eminim beğenenler milyon kişi vardır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Hellboy 2 Şeytanı Uyandır
Orijinal adı: Hellboy Seed of Destruction
Yazar: Mike Mignola
Çizer: John Byrne
Çeviri: Koray Özbudak
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 144
Baskı: 2003
Tür: Çizgi Roman

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Kasım 2015 - Kargadan Notlar
    Posted at 09:43h, 01 Aralık Yanıtla

    […] İlk ciltteki kilişeler vardı ya hani hah işte onlar daha bir büyümüş semirmiş durumda. Yine karşımızda naziler yine gamalı haçlar yine paranormal deneyler vs… Yeter artık yeter yahu bıktık usandık nazilerden de yahudilerin bu takdire şayan duygu sömürüsü reklamlarından da. Çizgiler daha vasat değil, ama kurgu ve konunun bütünlüğünü aktarış, anlatım oldukça vasat. Elbette kaptan amerika okuyor kadar kötü olamaz ama yavaş yavaş o yola doğru ilerliyoruz sanki. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend