Hellboy 3 Zincirli Tabut – Mike Mignola

27 Oca Hellboy 3 Zincirli Tabut – Mike Mignola

Çok yazmak istemediğim bir çizgi roman. Evet ne yazık ki böyle. Mike Mignola’nın tarzını anlıyorum ve saygı duyuyorum elbette fakat bu çizgi romanın yaş skalası olduğunu düşünüyorum. Örneğin ben bu çizgi romanı yirmiden daha küçük yaşlarda okusaydım eminim çok beğenirdim. Ama şimdi okuyunca sadece okumuş oluyorum. Çizgilerde de birşey bulamayınca sıkılıyorum genelde. Tabi girişde bu kadar sert girince sanmayınki çok kötü. Bu benim için iyi değil sadece sizleri bilemem.

Hellboy Zincirli Tabut’ta direkt konuya giren, lafı hiç dolaştırmayan, felsefe kaygısı olmadan, mesaj kaygısı olmadan hemen olaya giren, ekşın dediğimiz atraksiyonel durumların sıkça gözlemlendiği sahneler var. Sahneler diyorum çünkü bir nevi çizgi film bir tür animasyon gibi. Çizgi roman olarak değil de belki bir süper kahraman çizgi filmi olsa daha iyi olabilecek bir havası var. Ama öyküler hiç okunmayacak türden değil elbette. Ucundan kıyısından tat verecektir eminim. Hele ki benim gibi seriyi tamamlamak isteyen okurlar için.

Yazıma şöyle bir baktığımda çok olumsuz bir hava çizmişim gibi geldi. Fazlasıyla kişisel bir yorum ile çok fazla eleştirmişim gibi düşündürdü beni. Ama okurken düşüncelerimi vermeye çalıştığımdan bu yorumumu yayınlıyorum. Okurken ne hissettirdiyse bana okuduğum, onu yazmaya çalışıyorum. Hellboy 3 Zincirli Tabut’da bana bu yazdıklarımı hissettirdi. Diğer cilt nasıl olacak bilemiyorum. Ama çok büyük bir beklentiyle başlamayacağım kesin.

İyi okumalar.

Kitap adı: Hellboy 3 Zincirli Tabut
Orijinal adı: Hellboy
Yazar: Mike Mignola
Çizer: John Byrne
Çeviri: Koray Özbudak
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 144
Baskı: 2003
Tür: Çizgi Roman

hellboy-3-zincirli-tabut-mike-mignola

Arka kapak;
Filminden önce çizgi albümüyle tanışın!
İflah olmaz Nazi avcısı Hellboy’un serüveni ZİNCİRLİ TABUT albümüyle devam ediyor!…
Nazilerin II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirdiği karanlık deneylerden bir iblis doğdu: HELLBOY. Ama sonuç onların arzuladıkları gibi olmadı, hem de hiç..!
Mike Mignola’nın eşsiz öyküsü ve çizimleri… John Byrn’nin kaleminden!

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend