Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind

28 Şub Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind

Herr Sommer’in Öyküsü ile beraber Patrick Süskind’in okumadığım bir kitabı kalmış oldu. O kitabı da okuduktan sonra Türkçe çevirisi olan tüm Patrick Süskind kitaplarını okumuş olmanın verdiği derin mutlulukla dolaşacağım.

Patrick Süskind Koku kitabından beri okunması gereken yazarlarımın arasında yer alıyor. Farklı bir bakışı, değişik bir gözlemleme yeteneği ve olayları anlatımında kullandığı yan öğeleri farklı yollarla kullanma yeteneği olan bir yazar. Koku kitabını okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.

Herr Sommer’in Öyküsü gibi bir çocuk kitabında bile bu etkiyi çok net bir biçimde görebiliyoruz. Peki nasıl mı? Aslına bakarsanız bunu burada anlatmak çok zor. Bunun yerine bu kitabı bir solukta bitirmeniz çok daha doğru olur. Kitapta Herr Sommer adlı bir enteresan kimsenin yaptıkları anlatılıyor gibi görünüyor kitabın adına bakıldığında. Fakat kitap sadece bu kadar değil. Sanki bu öykü ile beraber giden bir iki kısım daha var. Bu anlatılan diğer kısımlarla Herr Sommer’den kimi zaman uzaklaşıyoruz kimi zaman ise yakınlaşıyoruz.

Dedim ya anlatımı çok değişikik bir şekilde tamamlar Patrick Süskind diye işte Herr Sommer’in Öyküsünde de bunu çok iyi bir şekilde yapıyor. Kitap kısacık bir mola niteliğinde ve başlamanız ile bitirmeniz bir olur. O yüzden mutlaka okuyun derim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Herr Sommer’in Öyküsü
Orijinal adı: Die Geschichte von Herrn Sommer
Yazar: Patrick Süskind
Çeviri: Tevfik Turan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 96
Baskı: 2011
Tür: Çocuk Kitapları

Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind

Arka kapak;
Çağdaş Alman edebiyatının önde gelen yazarlarından Patrick Süskind, bu kitabında, büyümekte olan bir çocuğun gözüyle dünyanın ve insanlığın fotoğrafını çekiyor sanki. Bir çocuk, dünyayı ve kendini nasıl tanır? Sevgi ve adalet duygusunu nasıl keşfeder? Öteki insanlar –ana-baba, ağabey, abla olsalar da– kimlerdir? Başkaları cennet midir, yoksa cehennem mi? Büyümekte olan bir insanın karşılaştığı engellere karşı gösterdiği, aslında bütün insanlığa yönelik o acımasız tepki. Ve ona gereksinim duyulduğunda insanın yardımına koşmayan Tanrı. Yaşam ve ölüm düşüncesi… Özetlersek: Herr Sommer’in Öyküsü, yediden yetmişe her yaşta insanın bir solukta okuyacağı, çarpıcı, neşeli ve kederli bir uzun öykü. Üstelik bu güzel öyküyü, ünlü çizer Sempé resimlemiş.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ekim 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 22:05h, 04 Mart Yanıtla

    […] Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind Ufak kasabalarda büyüyen çocukların kendilerinden birşeyler bulacağı bir kitap. Ben okurken çok şey buldum. Sanki ben yaşıyor muşum o anları gibi hayalimde canlandı herşey. Çok güzeldi, tavsiye ederim. Yazımın devamı için tıklayınız. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend